Tekutý kuchynský odpad nepatrí do hnedej nádoby BRKO
8. september 2021
Zber biologicky rozložiteľného odpadu na nitrianskych sídliskách stúpa. V porovnaní s júlom sa v auguste vyzbieralo o 22 ton viac

Zber biologicky rozložiteľného odpadu na nitrianskych sídliskách stúpa. V porovnaní s júlom sa v auguste vyzbieralo o 22 ton viac.

 

Prosíme občanov na sídliskách, aby do hnedých nádob určených na zber kuchynského odpadu nedávali tekutý odpad ako sú polievky, omáčky, mlieko a pod.

Tekuté zložky kuchynského odpadu znečisťujú smetné nádoby, zhoršujú zápach a v neposlednom rade budú komplikovať vyprázdňovanie zberných nádob v zimných mesiacoch, keďže tekutý odpad môže primrznúť k stene nádoby.

Do hnedých BRKO nádob tiež nepatria:

  • papierové obaly z jedál
  • zelený odpad (tráva, listy, konáre…)
  • plastové vrecká (povolené sú len kompostovateľné)

Plagát

Čo získame zberom kuchynského bioodpadu?

V prvom rade znížime množstvo odpadu, ktoré v súčasnosti končí na skládke. Zvýšime mieru triedenia od čoho sa odvíja poplatok za skládkovanie, čo prináša ekonomický efekt a súčasne tým prispejeme k ochrane klímy, keďže pri skládkovaní znížime aj tvorbu skleníkových plynov.

Na záver malá štatistika

Zatiaľ čo v mesiaci júl sa vyzbieralo len 32 ton kuchynského odpadu, v mesiaci august to už bolo 54 ton. Pevne veríme, že v nasledujúcich mesiacoch toto číslo ešte vzrastie.

Mesto Nitra ďakuje všetkých občanom, ktorí k tejto novej povinnosti pristúpili zodpovedne a pevne veríme, že počet environmentálne aktívnych občanov sa ešte zvýši. 

Súbory na stiahnutie:

 

Martin Pavelka, referent pre odpadové hospodárstvo
Foto: ilustračné


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022