Súbor z Báčskeho Petrovca pestuje lásku k rodnej reči
21. január 2020
V Zemi spieva sa uchádzal o postup do finále aj súbor z nášho partnerského mestečka

V Zemi spieva sa uchádzal o postup do finále aj súbor z nášho partnerského mestečka.

 

V tretej časti televíznej šou Zem spieva zavítali televízne štáby do srbskej Vojvodiny, kde žije početná slovenská menšina. O hlasy poroty sa uchádzal kultúrno-umelecký spolok Petrovská družina z nášho partnerského mestečka Báčsky Petrovec.

V kategórii zahraničných Slovákov, tentokrát zo Srbska, sa predstavila Petrovská družina.  Priniesli program s názvom Dostaľi sťe peknvo pozdraveňia.

Iveta Malachovská ako lokálpariot zahraničných Slovákov pri návšteve Báčskeho Petrovca dala voľný prúd slzám dojatia, keď počúvala akú lásku k vlasti svojich predkov v sebe pestujú dolnozemskí Slováci. Kultúrno-umelecký spolok Petrovská družina mali možnosť vidieť a počuť aj delegácie uź nášho mesta, ktoré sa v minulosti zúčastnili priamo v Báčšskom Petrovci na národných slávnostiach.

Báčskopetrovčania napokon do finále nepostúpili. Toto sa pošťastilo vynikajúcej speváčke Anne Zorňanovej z neďalekého Nového Sadu, ktorá porotu očarila zmesou piesní z Vojvodiny. Kultúrno-umelecký spolok Petrovská družina, Báčsky Petrovec sa hlási k svojim bohatým dejinám a usilovnou prácou zachováva a zveľaďuje ľudovej kultúry Slovákov v Srbsku. V súčasnosti je to najstarší kultúrno-umelecký spolok na Dolnej zemi, ktorý má za sebou takmer 130-ročné pôsobenie. Spolok pôsobí pod týmto menom od roku 2001.

Počas svojej viac ako storočnej práce na kultúrnom poli, spolok sa zúčastňuje na rôznych domácich a zahraničných podujatiach, kde získava aj pozoruhodné ocenenia. Tradíciou spolkárov je dôstojne reprezentovať nielen vlastnú záľubu, ale aj Petrovec a krásnu slovenskú pieseň, tanec, kroj a reč vojvodinských Slovákov. Nemožno nespomenúť, že za spolkom stoja početné rodiny, v ktorých sa kroje starostlivo chystajú, škrobia, žehlia… Za spolkom tiež stojí tiež aj vedenie miestnej samosprávy Báčskeho Petrovca. Slovenskosť si s hrdosťou zachovávajú a vštepujú do detských srdiečok, v ktorých by láska k materinskej reči mala pretrvávať aj v budúcnosti.

 

Ľudmila Synaková

foto: FB Zem spieva


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022