Stovke záujemcov ponúka mesto prehliadku brány Nitrianskeho hradu
6. jún 2019
Atraktívna prehliadka sa uskutoční  počas mestských slávností  6. júla - od druhej do štvrtej hodiny -  v suteréne Župného domu.

Atraktívna prehliadka sa uskutoční  počas mestských slávností  6. júla – od druhej do štvrtej hodiny –  v suteréne Župného domu.

Na jedinečnosť akcie, ktorá je súčasťou hlavnej myšlienky tohtoročných slávností  – „ Nitra najväčší hrad na Slovensku“  – upozorňuje aj viceprimátor Nitry Daniel Balko:  „Výnimočná  ponuka prehliadky torza stredovekej  brány z prelomu 11. a 12. storočia sa už nemusí opakovať, aj preto chceme  ľuďom i verejnosti priblížiť, že Nitriansky hrad bol v minulosti výnimočný a siahal až po súčasný Župný dom.“

Zaniknutá hradná brána vznikla súčasne s románskym opevnením, unikátna je tiež  tým, že patrí k najstarším murovaným opevneniam najväčšieho hradu na Slovensku, ktorý mal v časoch najväčšej slávy viac ako 8 hektárov.

Nakoľko sa brána nachádza v stavebnom priestore, je prehliadka určená iba pre dospelých.  Vstupné  je symbolické jedno euro. Prihlášky môžete posielať do Turistického informačného centra Nitra  na mail –  info@nitra.sk  a na telefónne  čísla:  037/ 16 186  alebo  037 /741 09 06.

Mesto bude informácie o prehliadke aktualizovať na oficiálnom webovom sídle a sociálnych sieťach.  Na podujatí  spoločne s mestom participujú aj Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav SAV Nitra. 

text a foto: (AJ)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022