Srdce na dlani pre najlepších dobrovoľníkov
6. február 2019
Naše mesto zaznamenáva v poslednom období enormný nárast dobrovoľníckej činnosti

Srdce na dlani pre najlepších dobrovoľníkov

Nitrianske centrum dobrovoľníctva zaznamenáva v poslednom období enormný nárast tejto osožnej práce. Od roku 2010, kedy táto organizácia vznikla, eviduje vo svojej databáze zhruba štyri stovky ľudí, ochotných priložiť ruku k dielu bez nároku na odmenu. 

„Deje sa tak aj vďaka tomu, že dlhodobo podporujeme túto altruistickú aktivitu  na podporu dobra alebo zlepšovanie ľudského života na území mesta Nitry. Chodíme robiť prednášky do škôl, vďaka čomu získavame ľudí pre túto aktivitu. Mladí začínajú s pomocou pri jednorazových aktivitách, vyskúšajú si, aké je to byť človekom, ktorý z vlastného a slobodného rozhodnutia daruje svoj voľný čas, energiu, znalosti a skúsenosti v prospech iných ľudí, ideí a vecí a to bez nároku na finančnú odmenu,“ konštatuje riaditeľka NCD Jana Andreasová. K zviditeľneniu tejto práce prispieva aj podujatie Týždeň dobrovoľníctva, kde si mladí ľudia môžu odskúšať, čo táto práca obnáša.     

Nitrianske centrum v spolupráci s mestom Nitra ocenilo v uplynulých dňoch týchto obetavých a ochotných ľudí  za ich pomoc v minulom roku. Nominácie na ocenenia mohli podávať organizácie, občianske združenia, kolektívy i jednotlivci. „Cieľom oceňovania je poďakovať sa im za činnosť, námahu a spoločenskú angažovanosť“ povedala riaditeľka Nitrianskeho centra dobrovoľníctva Jana Andreasová.

V tomto ročníku prišlo 29 nominácií od 20 organizácií so 75 menami. Nominácie bolo možné podať v siedmich kategóriách. V sociálnej a zdravotníckej oblasti ocenili Zlaticu Žillovú, nominovanú centrom poradensko-informačných služieb Budúcnosť, n. o., kde pomáha pri liečbe závislostí. Ocenenie v kategórii práca s deťmi a mládežou získali Antónia Koprdová s dcérami Evou Laukovou, Antóniou Machovou a Juliánou Koprdovou, ktoré nominovalo Materské centrum Klokanček. „Zapojili sme sa do pomoci pre Klokanček, ktorý každoročne organizuje podujatie Míľa pre mamu,“ hovorí Antónia Koprdová.

V oblasti výchovy a vzdelávania získal ocenenie nominant občianskeho združenia KlauDIA Jozef Michálek, ktorý pravidelnými prednáškami a edukáciou napomáha pri vzdelávaní  ľudí s  diabetes melitus. V oblasti umenia a kultúry bol ocenený Juraj Novák. Nominovala ho ZUŠ Jozefa Rosinského, Srdce na dlani získal za záchranu sochy Tibora Bartfaya, znovuinštalovanú do verejného priestoru na sídlisku Chrenová. Za ochranu životného prostredia získali ocenenie Eva a Viktor Nádlerovci, ktorí sa starajú o EKO priestor v Hyde Parku. V kategórii do 18 rokov sa z ocenenie tešili súrodenci Marco a Samuel Bojkovskí. Chlapci majú mamu, ktorá ich vedie k pomoci starším susedom s onkologickým ochorením, pomáhajú im s domácimi prácami, nosia nákupy. Oblasť športu bola tohto roku zaradená po prvýkrát a možno aj preto žiadna nominácia neprišla.

„Akákoľvek zmena v spoločnosti bez týchto ľudí, ochotných pomáhať, nie je možná. Dobrovoľníctvo je veľká téma úradu,“ konštatoval pred odovzdávaním ocenení Srdce na dlani nitriansky primátor Marek Hattas. Mestská poslankyňa a predsedníčka sociálnej komisie Anna Šmehilová zdôraznila: „Táto činnosť má neskutočný vplyv na formovanie osobnosti človeka, keď povedala: „Prinášate obete na úkor svojho voľného času. Hovorí sa, že za každú obetu a lásku si vytvárame pomyselné schody do neba. Ja vám želám, aby vám to bolo 100-násobne vrátené!“ (SY)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022