Spoločnosť Parkinson Slovensko pomáha ľuďom po stanovení krutej diagnózy
21. január 2021
Mnoho ľudí po vyrieknutí diagnózy môže upadnúť do depresie, Regionálny klub SPS Nitra im pomáha vyrovnať sa s touto chorobou

Mnoho ľudí po vyrieknutí diagnózy môže upadnúť do depresie, Regionálny klub SPS Nitra im pomáha vyrovnať sa s touto chorobou.

 

Parkinsonova choroba je chronické postupujúce ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré patrí do skupiny porúch pohybového aparátu a psychických funkcií.

Táto choroba vzniká v dôsledku strát nervových buniek, ktoré produkujú dopamín, zodpovedný za prenos signálov v mozgu. Jej výskyt je vo veku nad 80 rokov 12-krát vyšší ako vo veku 50 až 59 rokov a 100-krát vyšší ako vo veku 40 až 49 rokov.

Ochorenie sa prejavuje poruchami pohyblivosti, ako sú tras, stuhnutosť, znížená pohyblivosť, nemotorické prejavy.

Občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko (ďalej len SPS) bola založená v roku 2008. Ide o neziskovú spoločnosť, ktorá aj vďaka sponzorom udržiava sociálny život parkinsonicov, organizuje pre nich spoločenské podujatia, semináre, vzájomnú pomoc a pdoporu rodinných príslušníkov, odborníkov a sympatizantov. Okrem toho poskytuje konzultácie s odborným garantom, lekárom – neurológom.

Zakladateľom Regionálneho klubu SPS je tridsaťsedemročný Roman Sarkozi,ktorému pred dvoma rokmi diagnostikovali v Nitrianskej fakultnej nemocnici Parkinsonovu chorobu.

Viac info o činnosti regionálneho klubu SPS Nitra nájdete na webe https://parkinson-net.sk

 

Kontakt:  Roman Sarkozi

Tel.: 0907 775 077

e-mail: roman.sarkozi@icloud.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022