Sochy z piesku vyjadrujú postoj sochárov
6. júl 2016
Galéria Mlyny po dvoch rokoch opäť hostí medzinárodnú výstavu nadrozmerných pieskových sôch.

Galéria Mlyny po dvoch rokoch opäť hostí medzinárodnú výstavu nadrozmerných pieskových sôch. V rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra šesť najlepších pieskových sochárov zo šiestich krajín sveta priamo pred očami návštevníkov vytvorilo nadrozmerné pieskové sochy.  Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutočnilo v utorok 5. júla popoludní.

Do tohto ročníka pieskového festivalu sa zapojili sochári Tomáš Bosambo z Českej republiky, Radovan Živný z Portugalska, Kirk Rademaker z USA, Etual Ojeda zo Španielska, Gianni Schiumarini z Talianska a Vladimír Kurajev z Ruska. Prostredníctvom sôch vyjadrili svoj názor na súčasný svet, ktorý sa vďaka rýchlym možnostiam komunikácie, zdieľaním globálnych problémov a prepojením ich dôsledkov stáva menším, kompaktnejším, ale zároveň krehkejším a labilnejším. Už dávno nám nenecháva priestor myslieť si, že určité udalosti na druhej strane zemegule sa nás netýkajú.

Jedným z najzaujímavejších pieskových diel je socha Tomáša Bosanba pod názvom BIG Brother Watching, prostredníctvom ktorej sa zamyslel sa nad súčasným systémom kontroly všetkých ľudí v spoločnosti národnými a nadnárodnými spoločnosťami. Tomu všetkému v dnešnej dobe najviac napomáha až príliš jednoduchá kontrola jedincov prostredníctvom internetu a jeho sociálnych sietí. Sú ukladané a využívaná dáta týkajúce sa záujmov, záľub a potrieb nás všetkých a tieto sú ľahko zneužiteľné.

Šesť súťažných umeleckých sôch nájdete pri hlavnom vchode do zábavno-nákupného centra Mlyny a ďalších šesť nesúťažných sôch na tému „Osobnosti Slovenska“ si môžete pozrieť v nákupných pasážach na všetkých troch poschodiach. Na výstavbu sôch sa použilo vyše 150 ton piesku špeciálnej kvality, ide výlučne o kopaný piesok s vysokou zložkou ílu.

Diváci si hlasovaním môžu vybrať najkrajšiu sochu pieskového festivalu. Prvou cenou je romantický pobyt  pre dvoch v zámockom hoteli Vígľaš, automobil s plnou nádržou na víkend zadarmo, mestský bicykel a ďalších 17 cien. Žrebovanie výhercov sa uskutoční  dňa 30. júla vo vstupnej hale Galérie Mlyny.  Umelecké diela, ktoré tu vznikli, môžete obdivovať do 7. augusta.

 

Text a foto: (SY)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022