Sezónu v DAB začínajú oprášenou premiérou Tisícročnej včely
9. september 2019
V divadle majú Stenu slávy s menami top hercov

V divadle majú Stenu slávy s menami top hercov.

 

Divadlo Andreja Bagara ponúkne divákom v jubilejnej sezóne päť premiérových titulov. V októbri pripraví galaprogram venovaný okrúhlemu sedemdesiatemu výročiu divadla.

„Sezónu otvárame obnovenou premiérou pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela, ktorú sme uviedli po prvýkrát v roku 2013, no po troch rokoch titul zamrazilo. Teraz výpravnú inscenáciu na motívy románu Petra Jaroša uvedie opäť 14. septembra,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

„Príprava napreduje veľmi dobre, všetko sa podarilo zachovať, nielen v pamäti počítačov, ktoré majú naprogramované svetlá a techniku, ale aj v pamäti hercov. Došlo k viacerým zmenám v obsadení hercov, a preto sa niektoré scény museli nanovo skúšať. Ak príde k zmenám v obsadení, tak inscenácia je iná ako bola pôvodná. Pretože každý herec prinesie vlastnú interpretáciu postáv. Dúfam, že obnovená premiéra sa stretne s takým dobrým ohlasom divákov ako pri prvom naštudovaní,“ povedal režisér muzikálu Martin Kákoš.

Hudbu k muzikálu vytvoril Vašo Patejdl a autorom textov piesní je Kamil Peteraj, podľa ktorého bola práca na Tisícročnej včele mimoriadne náročná. „Stála pred nami úloha, ako tento obrovský prozaický románový obolus spracovať vo forme muzikálu. Ako to celé „vykostiť“ takým spôsobom, aby to na javisku vyznelo a aby sme to nepoškodili, ale skôr to cez tie hudobné plochy umocnili. Verím, že sa nám to podarilo,“ skonštatoval Peteraj.

Súčasná dráma Banalita lásky z pera izraelskej autorky Savyon Liebrechtovej, ktorú divadlo uvedie v slovenskej premiére, predstaví na pozadí fiktívneho dialógu dve historické postavy: jedného z najväčších mysliteľov 20. storočia, filozofa Martina Heideggera, sympatizanta Hitlera a nacistickej strany a jeho mladú židovskú študentku Hannah Arendtovú, budúci významnú politickú teoretičku. Hra, ktorú bude režírovať Marián Pecko, porozpráva o začiatku ich vzťahu na konci dvadsiatych rokov minulého storočia a divadlu ju uvedie v premiére 22. novembra. V príbehu hrajú Eva Pavlíková, Peter Oszlík, Jakub Rybárik a Nikolett Dékány.

Pre malých divákov divadlo pripraví príbeh o bájnom šľachetnom hrdinovi Robinovi  Hoodovi, ktorý žije v tajuplnom Sherwoodskom lese a jeho láske k Lady Marion. Diváci  si  rozprávku Robin Hood v réžii Jána Luterána s veľkolepou výpravou, plnou humoru a nadhľadu budú môcť v premiére pozrieť 17. januára. V hlavných postavách sa predstavia Peter Oszlík, Nikolett Dékány, Radoslav Hudec a. h., Marián Viskup a ďalší.

Na 6. marca je naplánovaná premiéra inscenácie Dom. Pôjde o spracovanie hry Dom Bernardy Alby, ktorú divadlo s veľkým úspechom uviedlo v réžii Jozefa Bednárika v roku 1979.  V inscenácii v réžii Mariána Amslera uvidíte Danielu Kuffelovú, Žofiu Martišovú, Lenku Barilíkovú, Andreu Sabovú, Barboru Andrešičovú, Evu Pavlíkovú a ďalších. 

„Poslednou premiérou jubilejnej 70.sezóny bude romantický príbeh adaptácie posledného románu Jane Austenovej s názvom Lásky slečny Eliotovej,“ povedala dramaturgička DAB Magdaléna Žiaková. Diváci si hru v premiére pozrú 24. apríla.

Spomienkou na množstvo hercov, ktorí formovali nitrianske divadlo, je Stena slávy, ktorá vzniká vo vstupnej hale divadla.

„Začíname tam tesať mená ľudí, ktorí sa za 70 rokov existencie tohto divadla pričinili o jeho rozvoj. Momentálne je tam 24 mien, ale vybraných je ich oveľa viac. Zatiaľ sú to herci, ktorí už nežijú, pretože sme začali úplne od začiatku, od vzniku divadla. Tie mená budú postupne pribúdať a nebudú to iba mená tých, ktorí nás opustili, ale budú tam aj mená žijúcich hercov,“ uviedol na tlačovke riaditeľ Divadla A. Bagara Jaroslav Dóczy.

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022