Prvá adventná nedeľa s hudbou
27. november 2019
V Synagóge sa túto nedeľu predstaví Bruno Walter Chamber Orchestra

V Synagóge sa túto nedeľu predstaví Bruno Walter Chamber Orchestra.

 

Prvú decembrovú nedeľu sa nitrianskemu publiku predstaví unikátne hudobné zoskupenie Bruno Walter Chamber Orchestra so sólistkou flautistkou Zsofiou Bíro  pod dirigentskou taktovkou Jacka Martina Händlera.

V rámci benefičného koncertu Nitrianskej humanitnej spoločnosti Homo Nitriensis zaznejú diela Antonio Vivaldi: Koncert a mol pre dvoje huslí a sláčiky, RV 522, op.3, č.8, Johann Sebastian Bach: Suita č.2 h mol, BWV 1067, Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento D dur, KV 136. Koncert začína o 17. hodine a vstup je voľný aj vďaka podpore súkromných spoločností. Usporiadateľmi koncertu sú Nitrianska humanitná spoločnosť Homo Nitriensis, Priatelia Hudobných dní Bruna Waltera a mesto Nitra.

Symfonický orchester Bruna Waltera vznikol v roku 2004 na Hudobných dňoch Bruna Waltera. Má absolútne špeciálne prepojenie so srdcom Európy, ktorý geograficky tvoria regióny medzi Viedňou, Bratislavou a Budapešťou. Tento fakt reflektuje nielen zloženie orchestra, ale aj jeho umelecká práca. Jadro tvoria hudobníci z orchestrov tohto regiónu a popri nich hrajú v orchestri hudobníci z iných telies, s ktorými Orchester Bruna Waltera spolupracuje.

Symfonický orchester Bruna Waltera od roku 2008 pravidelne vystupuje v Zlatej sále viedenského Musikvereinu aj v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave. Ako povedal Gustav Mahler: „Tradícia neznamená poklonu popolu, ale odovzdávanie ohňa ďalším generáciám.“ V tomto zmysle vystupujú s orchestrom cielene nielen medzinárodne renomovaní sólisti, ako napríklad Rudolf Buchbinder, Misha Maisky alebo Nikolaj Znaider, ale aj mladé talenty, ktoré svoju kariéru len začínajú.

 

Ľudmila Synaková

foto: archív odboru kultúry Msú v Nitre  


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022