Protestujeme proti klimatickým zmenám
20. september 2019
Primátori chcú viac zelene, menej odpadov aj áut

Primátori chcú viac zelene, menej odpadov aj áut.

 

Úradníci nitrianskej radnice sa spolu s primátormi  – členmi Únie miest Slovenska, zapojili dnes – v piatok 20. septembra o 11. hodine do 15-minútového klimatického štrajku.

Dvadsiateho septembra vyšli na celom svete do ulíc tisícky ľudí, aby štrajkovali za rozhodnejšie a efektívnejšie riešenie prebiehajúcej zmeny klímy. Pracovníci nitrianskej radnice sa rovnako pridali do tohto protestu. Keďže sa zhodou okolností v dnešný deň stretli v Nitre primátori slovenských miest – členovia Únie miest Slovenska, na znak tejto podpory, počas svojho rokovania aj oni na pätnásť minút symbolicky prerušili rokovanie prezídia v Nitre.

Zhromaždení pred budovou mestského úradu si vypočuli slová nitrianskeho primátora Mareka Hattasa. Ten predstúpil pred protestujúcich a povedal: „Naozaj nám nie je jedno, že sme svedkami klimatických zmien. Musíme robiť kroky, ktoré udržia túto planétu v udržateľnom stave, aby sme tu mohli ďalej žiť, aby tu mohli žiť naše deti a naše vnúčatá. Naozaj apelujem na nás – občanov, aby sme sa správali ekologicky, aby sme v čo najväčšej miere využívali nemotorovú dopravu, aby sme tvorili čo najmenej odpadu, aby sme tieto myšlienky posúvali ďalej. Ja sám idem príkladom. Viete, že jazdím na bicykli, že nakupujem v bezobalovom obchode, že svoje deti učím ekológii a prosím, robte to aj vy! Musíme mať na pamäti, že aj ako samospráva musíme robiť opatrenia. Musíme podporovať projekty, ktoré nám našu krajinu neupečú, ale naopak, aby sme tu mali zelené mesto, v ktorom sa  nám bude dobre žiť!“

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček na úvod pripomenul, že základnou jednotkou každého štátu na celom svete je mesto alebo obec.

„Na tomto stojí štát! Na žiadnych národných radách, na žiadnych parlamentoch, na žiadnych úradoch! Stojí na ľuďoch, ktorí žijú v mestách a obciach. Aj my, ako primátori miest, si uvedomujeme, že aj my máme zodpovednosť za to, aby sme robili všetko preto, aby sme vytvárali podmienky pre lepšiu klímu a ovplyvňovali to svojím pôsobením,“ zdôraznil trenčiansky primátor Richard Rybníček.

Zároveň prečítal stanovisko únie: „Únia miest Slovenska si plne uvedomuje, že klimatická kríza je najzávažnejším problémom súčasnosti. Extrémne horúčavy a rozpálené ulice našich miest sú iba vrcholom ľadovca. V skutočnosti dnes rozhodujeme o tom, v akom stave zanechávame planétu našim deťom a generáciám, ktoré prídu po nás. Únia miest Slovenska preto vyhlasuje, že bude propagovať a podporovať všetky opatrenia, ktoré prispejú k udržaniu nárastu globálnej teploty pod 1,5 stupňa Celzia. Únia miest Slovenska v mestách presadzuje a bude presadzovať preferenciu nemotorovej dopravy, elektromobility, bude podporovať výsadbu stromov  a biodiverzitných lúk, vrátane odbornej starostlivosti, ako aj tvorbu zelených striech, realizáciu vodozádržných opatrení a ďalších riešení, ktoré môžu svojou štipkou prispieť k udržaniu klímy v prijateľných hraniciach.“

 

Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022