Problémy v doprave sú na to, aby sa riešili
5. august 2020
Aktuálne najdôležitejšou úlohou odboru dopravy, ktorý vznikol od 1. júna na nitrianskej radnici, je vjazd do novovybudovanej Materskej školy na Dobšinského ulici

Aktuálne najdôležitejšou úlohou odboru dopravy, ktorý vznikol od 1. júna na nitrianskej radnici, je vjazd do novovybudovanej Materskej školy na Dobšinského ulici.

 

„Tento problém by mal byť vyriešený v priebehu augusta a septembra,“ informoval Matúš Maruniak, dočasne poverený výkonom funkcie vedúceho odboru dopravy.

Medzi ďalšie priority, do ktorých je zainteresovaný novovytvorený odbor dopravy, patrí pravidelná obnova vodorovného dopravného značenia. Bude sa realizovať na jeseň  na mestských komunikáciách.

Ako ďalej uviedol Matúš Maruniak, odbor dopravy registruje aj blížiacu sa finalizáciu polyfunkčného objektu Tabáň, s ktorou budú spojené dopravné obmedzenia. Motoristickú verejnosť budú o nich včas informovať.

Slovenská správa ciest v týchto dňoch pracuje na oprave komunikácie I/64 – v časti na Topoľčianskej ulici v mestskej časti Dražovce. „Túto komunikáciu bolo potrebné úplne uzavrieť, nakoľko sa oprava dotkne i konštrukčných vrstiev komunikácie,“ vysvetlil Maruniak.

Túto jeseň by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie na dopravcu MHD. Dopravca by mal začať s poskytovaním služieb od 1. januára 2022. Odbor dopravy sa na príprave verejného obstarávania podieľal najmä na definovaní technických štandardov vozidiel MHD, ktoré mesto od dopravcu požaduje. „Našou snahou je rast kvality verejnej doprav a to aj kvôli zvýšeniu jej atraktivity medzi cestujúcou verejnosťou,“ vysvetlil Ivan Janček, referent pre mobilitu a MHD.

Okrem toho pripravuje odbor dopravy kampaň súťaže Do práce na bicykli a druhú kampaň pre Európsky týždeň mobility. Tento týždeň sa uskutoční od 16. do 22. septembra. Z ďalších aktivít treba spomenúť, že v jesenných mesiacoch by mala byť dokončená výstavba cyklolávky ponad rieku Nitru a cyklotrasy smerom k Univerzitnému mostu.

„Podľa vyjadrenia dopravnej spoločnosti Arriva Nitra, zverejneného v médiách, sa rozhodli spustiť bikesharring od 3. augusta 2020, čo sa aj stalo a bicykle sú na svojich stojiskách. „Súťaž na bikesharring, ktorú organizovalo mesto na jar tohto roku nebola úspešná, nakoľko víťaz súťaže tesne pred podpisom zmluvy od súťaže odstúpil,“ vysvetlil Ivan Janček.

Mesto sa plánuje zúčastniť na akcii Do práce na bicykli. Súčasťou by mali byť aj cykloraňajky, ktoré každoročne organizuje iniciatíva s názvom Rozbicyklujme Nitru. Radnica sa im pri tomto podujatí bude usilovať snažiť technicky alebo materiálne vypomôcť.

 

Ľudmila Synaková

Ilustračné foto: pixibay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022