Pripomenuli si oslobodenie nášho mesta
4. apríl 2016
Slávnostným zhromaždením a položením vencov k Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre si pripomenuli obyvatelia Nitry 71. výročie oslobodenia mesta.

Slávnostným zhromaždením a položením vencov k Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre si pripomenuli obyvatelia Nitry 71. výročie oslobodenia mesta spod fašistickej okupácie.  Primátor Nitry Jozef Dvonč vo svojom príhovore pripomenul, že sú udalosti, ktoré nemožno z dejín vymazať a treba si ich neustále pripomínať a venovať im náležitú pozornosť.

K takýmto udalostiam rozhodne patrí druhá svetová vojna, a napokon, pre Nitru významný dátum – 30. marec 1945, kedy bolo naše mesto definitívne oslobodené. Históriu treba registrovať aj z toho dôvodu, že aj v súčasnosti je v Európe, aj vo svete situácia nepokojná, čoho dôsledkom boli bombové atentáty teroristov v Paríži a v Bruseli. 

Na slávnostnom zhromaždení sa zúčastnili aj poslanec NR SR a zástupca primátora Martin Nemky, predseda NSK Milan Belica, prednosta mestského úradu Igor Kršiak, poslanci Mestského zastupiteľstva v Nitre, poslanci NSK, príslušníci Ozbrojených síl SR, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov – Oblastného výboru v Nitre, členovia politických strán a hnutí a vojnoví veteráni i veteránky.   

Na podujatí boli prítomní aj členovia Klubu vojenských dôchodcov z Nitry – Zobora a Krškán, mládež a občania mesta Nitry. K slávnostnému rázu zhromaždenia tiež prispela  Dychová hudba  Ozbrojených síl SR z Bratislavy i moderátorka a bývalá dlhoročná poslankyňa mestského zastupiteľstva Oľga Csákayová a prednesom básne herec Ján Hrmo.

Mesto Nitra si tiež v zastúpení zástupcu primátora Nitry Jána Vanča a Štefana Košovana, ktorý je pamätníkom tejto udalosti, vzdalo úctu aj obetiam Nitry, ktoré zahynuli 26. marca 1945 pri bombardovaní postupujúcou sovietskou armádou.

 

(AJ)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022