Pripomenuli si 74. výročie oslobodenia Nitry
4. apríl 2019
Primátor zdôraznil, že sú udalosti, ktoré si treba neustále pripomínať

Primátor zdôraznil, že sú udalosti, ktoré si treba neustále pripomínať.

Slávnostným zhromaždením a položením vencov a kvetov k Pamätníku víťazstva pred budovou Okresného úradu v Nitre si obyvatelia Nitry pripomenuli 74. výročie oslobodenia mesta spod fašistickej okupácie.

Primátor Nitry Marek Hattas vo svojom príhovore pripomenul, že sú udalosti, ktoré nemožno z dejín vymazať a treba si ich neustále pripomínať. K takýmto udalostiam rozhodne patrí druhá svetová vojna a pre Nitru významný dátum – 30. marec 1945, keď bola oslobodená.

Na slávnostnom zhromaždení sa okrem predstaviteľov mesta a kraja zúčastnili príslušníci Ozbrojených síl SR a členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov – Oblastného výboru v Nitre, vojnoví veteráni i veteránky. Kvetinové dary k pomníku položili aj členovia Klubu vojenských dôchodcov z Nitry – Zobora a Krškán, mládež a občania mesta Nitry. K slávnostnému rázu zhromaždenia prispela Dychová hudba Ozbrojených síl SR z Bratislavy.

Mesto vzdalo úctu obetiam bombardovania Nitry

Mesto Nitra si 26. marca, položením vencov k dvom hrobom, v ktorých sú na Mestskom cintoríne v Nitre pochované obete, ktoré zahynuli 26. marca 1945 pri bombardovaní Nitry ruskými stíhačkami. Pamiatke nevinných obetí ničivého bombardovania Nitry sa poklonili primátor Nitry Marek Hattas, mestský poslanec Ján Vančo a ďalší. Na kladení vencov nechýbal Štefan Košovan, ktorý je autorom knihy Nitra, druhé Coventry. 

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec

Text k fotkám:

K Pamätníku víťazstva položili účastníci slávnostného zhromaždenia vence a kytice kvetov.

Slávnostnému rázu zhromaždenia tiež prispela  Dychová hudba  Ozbrojených síl SR z Bratislavy.

Slávnostný príhovor predniesol primátor Nitry Marek Hattas.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022