Primátorská kvapka krvi 2023
22. február 2023

Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a malo by byť bežnou súčasťou nášho života. Veď nikto z nás nevie, kedy bude on alebo niekto z jeho blízkych krv potrebovať ….

Primátorská kvapka krvi 2023


Najcennejšiu tekutinu môžu aj tento rok darovať občania Nitry, študenti, ale aj zamestnanci mestského úradu. „V minulom ročníku sa za náš úrad zúčastnilo 14 darcov krvi, veríme, že toto číslo spoločne prekonáme a pomôžeme tak spoločne dobrej veci,“ prezradila Lívia Beňová zo sociálneho odboru mestského úradu.

Odber krvi mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby sa bude realizovať v stredu 1. marca od 8:00 do 11:00 na 1. poschodí MsÚ v Nitre, číslo dverí 634.

Ako každý rok, aj tento, sa podujatie koná pod pod záštitou primátora Nitry Mareka Hattasa. Tradícia darovania krvi v priestoroch mestského úradu začala v januári 2006, od kedy sa pravidelne opakuje.

Peter Bakay: Moju krv použili na pomoc zranenému vojakovi

Spomína na svoj prvý odber ešte počas základnej vojenskej služby. Odvtedy sa darovania zúčastňuje pravidelne. Na marcovej Primátorskej kvapke krvi to bude jeho 22. odber.


Do darovania sa pred časom zapojila aj moja partnerka a aj môj syn. Mal to ako darček k 18. narodeninám. Odvtedy sa taktiež zúčastňuje pravidelne, má už 12 odberov. Keď ideme, náramne si to užívame. Máme to ako spoločenskú udalosť a vždy si po odbere rozprávame, aký sme mali čas odberu,“ hovorí s úsmevom Bakay.

Prvodarcom alebo tým, ktorí váhajú odkazuje, že sa nemajú čoho báť. „Aj ja mám síce vždy zvláštny pocit, ale po darovaní všetko prejde. Najlepšie je ísť prvýkrát s niekým, s kým sa cítite prijemne. V nitrianskej Národnej transfúznej službe sú úžasní ľudia čím ich chcem aj pozdraviť a poďakovať za úžasnú prácu,“ dodáva Bakay.


Vedeli ste, že?

  • Darovanie krvi „trénuje“ váš organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi napr. pri úrazoch znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie.
  • Darovanie krvi prispieva k celkovej regenerácii vášho organizmu. Náhly úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje organizmus k tvorbe nových neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulačný účinok na organizmus človeka. Pravidelní darcovia sa spravidla cítia lepšie ako nedarcovia.

Lenka Mareková
foto: archív mesta Nitra


Najčítanejšie správy
Nitra ožije univerzitnými dňami
14. apríl 2024
Na radnici a mestskej polícii pribudnú…
12. apríl 2024
Nitra chce byť pripravená, ak vznikne ďalšia…
11. apríl 2024
Grantový program EKO ďalej Nitra
11. apríl 2024