Primátor zasadil strom a ocenil prácu občianskych združení
23. september 2019
Počas tretej septembrovej soboty sme spoznali víťazné projekty grantového programu – Aby ľudia ľuďom pomáhali

Počas tretej septembrovej soboty sme spoznali víťazné projekty grantového programu  –  Aby ľudia ľuďom pomáhali.

 

Už trinásty ročník programu Nitrianskej komunitnej nadácie podporil tri mimovládne organizácie, ktoré pôsobia v meste pod Zoborom. Peniaze od firemných partnerov dostanú Centrum poradensko-intervenčných služieb Budúcnosť, Občianske združenie Pokoj a dobro a Občianske združenie Cuketa.

„Sme veľmi radi, že aj tento rok sa nám podarilo získať partnerov programu, ktorí nás v našej snahe podporujú,“ vyhlásila programová manažérka Nitrianskej komunitnej nadácie Eva Vargová.

Akciu podporil aj primátor Marek Hattas, ktorý vo svojom príhovore konštatoval: „Asi pred deviatimi rokmi som založil občianske združenie a nabral veľa skúseností, je to hlavne o tom, že sa samospráva musí rozprávať s tretím sektorom. Nie je to iba o finančnej podpore, ale aj o tom, aby existovala komunikácia. Aby sme o sebe vedeli, čo robíme a ako si vzájomne môžeme pomôcť.“

Zlepšia zručnosti zamestnancov, ktorí pracujú so závislou klientelou

Najvyššiu sumu – 2500 eur berie neziskovka Centrum poradensko-intervenčných služieb Budúcnosť. A to aj preto, že pomáha osobám, ktoré bojujú s rôznymi druhmi závislostí.

„Grant využijeme na vzdelávanie v oblastiach komunikácie i nových metód práce pre našich odborníkov, ktorí pracujú so závislou klientelou,“ uviedla ešte pred slávnostným odovzdávacím defilé Ľuba Pavelová, ktorá je srdcom a hnacím motorom centra.

Podpora združenia, ktoré pomáha utečencom

Tisícpäťsto eur dostane Občianske združenie Pokoj a dobro. Ľudia z organizácie pomáhajú utečencom v núdzi. Pomáhali napríklad aj pri integrácii 149 azylantov z Iraku.

Od februára tohto roku zamerali činnosť  na poradenské a komunitné centrum, zapojili sa tiež do projektu otvorenia klientskeho centra v Nitre. „Peniaze  využijeme na zabezpečenie školení, supervízie zamestnancov združenia, teambuilding, účasť na konferenciách a workshopoch, školenia o odborných ekonomických a prevádzkových činnostiach súvisiacich s aktivitami občianskeho združenia,“ opísali pracovníci združenia to, ako naložia s financiami.

Tisícka pre Cuketu

A tisícku dostane aj Občianske združenie Cuketa. Venuje sa environmentálnej výchove a vzdelávaniu v tejto oblasti. Vo svojich programoch majú aj ekologické nakupovanie, varenie, cestovanie či prácu v záhrade.

V dome so záhradou chcú z grantových peňazí realizovať programy celoročne. Finančné prostriedky použijú na skvalitnenie priestoru záhrady, ktorá bude mať skleník, záhradný domček, či kachle. „Plánujeme dobudovanie ukážkovej prírodnej záhrady, ktorá bude slúžiť ako živá učebnica,“ avizuje združenie.

Program pre všetky vekové kategórie aj sadenie stromov

Program nebol spojený len s odovzdávaním šekov. Podujatie tiež ponúklo kreatívne a športové workshopy a rozmanité súťaže pre deti. Ich rodičov zas potešilo vystúpenie Dominiky Titkovej s priateľmi.

Sadili sa aj stromy, jeden zasadil aj primátor Marek Hattas spoločne s vedúcim odboru inovácií, transparentného riadenia a klientskej spokojnosti Martinom Horákom.   

Grantový program podporuje aktivity mimovládnych organizácií   

Aj tento ročník potvrdil, že grantový program Aby ľudia ľuďom pomáhali má zmysel. Najlepšie však vystihla podstatu programu projektová manažérka nadácie Eva Vargová: „Nie je veľa grantov, ktoré sú určené na posilnenie kapacity neziskových organizácií, väčšina z nich slúži iba na realizovanie aktivít. Či má organizácia prostriedky na mzdy a odmeny pracovníkov, adekvátne materiálne vybavenie kancelárie či prostriedky na vzdelávanie svojich pracovníkov, sa už však nerieši. Aj preto je program Aby ľudia ľuďom pomáhali veľkou pomocou pre občianske združenia.“      

Andrej Jančovič

foto: Andrej Jančovič


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022