Pribudla náznaková rekonštrukcia príbytku kamaldulského mnícha
2. december 2020
Mesto Nitra podporilo tento projekt sumou 70 000 eur

Mesto Nitra podporilo tento projekt sumou 70 000 eur.

 

Zoborský skrášľovací spolok ukončil tento rok náznakovú rekonštrukciu príbytku kamaldulského mnícha.

V spolupráci s archeológmi z Archeologického ústavu SAV Nitra, Krajským pamiatkovým úradom a dobrovoľníkmi každý rok vylepšujú túto lokalitu, udržiavajú areál a získavajú granty na rozvoj tejto atraktívnej lokality pre návštevníkov.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli finančne, materiálne, odborne, či inou formou pomohli k dokončeniu tejto jedinečnej zoborskej atrakcie.

V tomto roku bola spustená aj mobilná geohra Cesty mladého Corgoňa, ktorá vedie siedmimi pahorkami Nitry a je určená pre rodiny s deťmi. Viac informácií nájdete na webstránke nášho Turistického informačného centra www.nitra.eu

V hornej časti areálu, v tzv.Rákociho altánku, pribudli interaktívne prvky pre deti, ktoré si tu môžu zahrať pexeso, vyskladať omaľovánku, zahrať šach, mlyn, alebo sa odfotiť vo fotopointe.

Novinkou je možnosť prezrieť si príbytok mnícha prostredníctvom rozšírenej reality, kde Vás sprievodca prenesie priestorom, ako vyzeral kedysi, keď tu mních býval, študoval, pracoval a oddychoval (napr. si môžete prezrieť študovňu, kde je otvorená kniha, ktorú číta, so zobrazením Panny Márie s Ježišom alebo jeho spálňu, s kachľami v rohu, ako aj modlitebňu). Samotné zariadenie jednotlivých miestností približuje každodenný život mníchov. Rozšírená realita je dostupná cez tablet nášho sprievodcu alebo cez aplikáciu 7pahorkov v časti Zobor, ktorá je dostupná v obchodoch Google Play a App Store.

 

Areál kláštora je momentálne zatvorený. Navštíviť ho však môžete virtuálne. Otvorte si  webovú stránku zoborskyklastor.sk, kde si môžete pozrieť fotografie a vypočuť si sprievodné slovo.

Interiér príbytku mnícha – AUDIO
https://zoborskyklastor.sk/exterier-pribytku-mnicha-audio-2/

Exteriér príbytku mnícha – AUDIO
https://zoborskyklastor.sk/exterier-pribytku-mnicha-audio/

 

Timea Galová, Terézia Záujecová

Zdroj foto: Zoborský skrášľovací spolok


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022