Pri zvoze a separovaní odpadu z Pyramídy a Kalvárie pomáha Stráž prírody
5. marec 2020
Spolupráca Nitrianskych komunálnych služieb so Strážou prírody Ponitrie funguje takmer deväť rokov

Spolupráca Nitrianskych komunálnych služieb so Strážou prírody Ponitrie funguje  takmer deväť rokov.

 

Občianske združenie Stráž prírody Ponitrie dostalo v týchto dňoch od Nitrianskych komunálnych služieb finančný príspevok 12 000 eur ako vklad na zakúpenie terénneho automobilu.

Táto spolupráca so Strážou prírody funguje asi deväť rokov. Každý rok im poskytujeme finančný príspevok vo výške 2000 eur na zvoz odpadu z Kalvárie a Pyramídy. Členom Stráže prírody sme vďační za to, že sa postarajú o odpad, ktorý tu turisti nechávajú v smetných košoch, ale aj len tak, pohodený v prírode,“ informoval Ladislav Peniaško, riaditeľ Nitrianskych komunálnych služieb.

Na Pyramíde je umiestnených päť smetných košov. „Stráž prírody sa nám o ne stará, chodia ich priebežne vyberať, odpad zvážajú dolu k nám do mesta, je chvályhodné, že tento odpad starostlivo vyseparujú. Už dávnejšie sme im na tento účel venovali formou výpožičky prívesný vozík, ktorý sa po čase amortizoval. Tentoraz sme sa rozhodli, že im po dohode s vedením radnice, venujeme na základe zmluvy o spolupráci, finančný príspevok 12 000 eur. Peniaze sú určené na spolufinancovanie kúpy terénneho vozidla,“ vysvetlil spôsob spolupráce Ladislav Peniažko.

Nitrianske komunálne služby nemajú vhodné dopravné kapacity, umožňujúce zber a odvoz odpadu z lesného terénu. „Sme radi, že toto bremeno prevzali na seba. S našimi zberovými automobilmi by sme sa do tohto kopcovitého terénu nedostali. Preto sme radi, že sa tejto práce ujali „rangeri“ zo Stráže prírody,“ dodal riaditeľ Peniažko.

Strážcovia prírody sa súčasne starajú o cyklotrasy, turistické chodníky a turistické značky. Výčiny počasia im v poslednom období pridávajú na robote. Turistické chodníky bývajú po búrkach a veterných smrštiach zasypané polámanými konármi aj popadanými stromami.

„Vyčistiť chodníky nie je primárne naša robota, ale vieme byť v  tomto smere operatívni. Odstraňujeme prevažne vývraty a drevo používame na kúrenie pri legálnych ohniskách pre verejnosť a keďže ich vytvorenie bola naša myšlienka, tak starostlivosť o ne pripadla nám. V náročnom teréne sme pri tejto činnosti doslova zodrali za tie roky dve autá. Hľadali sme preto možnosti ako tento problém riešiť v spolupráci s Nitrianskymi komunálnymi službami. Po dohode s primátorom Nitry Marekom Hattasom sa črtá možnosť získať finančný príspevok na zakúpenie auta. Potrebujeme dobré terénne auto robustnej konštrukcie,“ vysvetľuje nutnosť zakúpenia automobilu predseda združenia Stráž prírody Ponitrie Anton Kušš.

„Na Pyramíde máme našu terénnu stanicu, je tam tiež päť smetných košov. Počas turistickej sezóny, v čase zvýšenej koncentrácie turistov a cykloturistov vyprázdňujeme tieto smetné nádoby priebežne niekoľkokrát denne.

Členovia Stráže prírody zažili situácie, keď so svojím automobilom pomáhali posádke Rýchlej zdravotníckej pomoci pri zvážaní zranených cyklistov, paraglajdistov, alebo peších turistov z vysoko položených turistických chodníkov. „So sanitkou sa na tieto miesta nevedeli dostať. K zranenému paraglaidistovi sme dopravili našim autom členov záchrannej zdravotnej služby, čím sa čas poskytnutia prvej pomoci skrátil z hodiny na pätnásť minút,“ vysvetlil dôvody, ktoré Stráž prírody vedú k zaobstaraniu terénneho vozidla.

 

Ľudmila Synaková

foto: archív OZ Stráž  prírody      


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022