Prehliadka Zoborského kláštora s pátrom Filipom a baterkami
28. máj 2019
Kostoly, modlitebné chrámy, kláštory a kláštorné dvory sa po roku opäť otvorili verejnosti

Kostoly, modlitebné chrámy, kláštory a kláštorné dvory sa po roku opäť otvorili verejnosti.

 

Hlaholom zvonov vo vežiach chrámov sa v piatok 24. mája desať minúť pred šiestou večer začala v jedenástich nitrianskych kostoloch Noc kostolov. Podujatiu našťastie prialo aj počasie. Nebo odtlačilo dažďové chmáry a teplé lúče slnka sa opreli o zrekonštruované múry zoborského kláštora.  

Čarovnú atmosféru malo toto podujatie v ruinách Zoborského kláštora – Kostole svätého Jozefa, kde sa program začal ekumenickou bohoslužbou za účasti kňazov z kresťanských cirkví pôsobiacich v Nitre.

Noc kostolov na tomto historickom mieste pripravilo mesto Nitra v spolupráci so Zoborským skrášľovacím spolkom, ktorý sa zaslúžil o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Po skončení bohoslužby sa uskutočnila ekuména – diskusné fórum a program s názvom Trubadúri, ktorý priniesol hudbu a slovo z obdobia stredoveku. Noc kostolov na tomto vzácnom a históriou opradenom mieste, zavŕšila večerná prehliadka areálu s baretkami v sprievode s pátrom Filipom.

„Som nesmierne rád, že aj Zoborský kláštor, ktorý ako Fénix vstal z popola, môže byť súčasťou tohto jedinečného podujatia,“ povedal Ján Kratochvíl, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Ján Kratochvíl

 

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022