Pred aulou SPU vysadili esperantský strom
21. júl 2016
V utorok 26. júla na pravé poludnie vysadili v areáli pred aulou SPU v Nitre čelní predstavitelia Svetovej esperantskej federácie lipu malolistú (Tilia cordata)

V utorok 26. júla na pravé poludnie vysadili v areáli pred aulou SPU v Nitre čelní predstavitelia Svetovej esperantskej federácie lipu malolistú (Tilia cordata). Stalo sa tak na počesť 101. Svetového kongresu esperantistov. Na túto slávnostnú udalosť bol za Mesto Nitru pozvaný aj zástupca primátora Ján Vančo. Na sadení sa podieľali i prezident Svetovej esperantskej federácie Mark Fettes, predseda organizačného výboru 101. Svetového kongresu esperanta Peter Baláž a ďalší aktívni esperantisti. V príhovoroch zaznelo, že lipa má dlhý život a na tomto mieste zostane ako trvalá pamiatka na nitriansky svetový esperantský kongres. Na tabuľke zavesenej na kmeni stromu je uvedené, že tento esperantský strom je darom od esperantistov – cestovateľov.  

Lipa je náš národný strom. Tento titul získala pravdepodobne vďaka kvalite svojho dreva. Lipové drevo sprevádzala a ešte stále sprevádza naše životy. V minulosti sa z nej vyrábali veľmi kvalitné hudobné nástroje a rôzne iné veci. Podľa povesti práve lipu osídľovali spravodliví a dobrí duchovia. Práve ľudia ju potom vyhľadávali, aby sa pod jej korunou schovávali pred búrkou nazdávajúc sa, že do nich vďaka dobrým duchom neudrie blesk.

Text a foto: (SY)

Na fotografii sú všetci aktéri výsadby esperantského stromu.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022