Poštové známky rozprávajú príbehy z dávnej minulosti Nitry
8. júl 2019
Poštové známky a pečiatky s cyrilo-metodskou tematikou zo zbierky Milana Šajgalíka ponúkla počas uplynulých slávnostných dní výstava s rovnomenným názvom

Poštové známky a pečiatky s cyrilo-metodskou tematikou zo zbierky Milana Šajgalíka ponúkla počas uplynulých slávnostných dní výstava s rovnomenným názvom.

Sprístupnili ju vo štvrtok 4. júla v Ponitrianskom múzeu a záujemcovia si ju môžu do 30. júla. Jedinečná filatelistická zbierka prostredníctvom poštových známok a pečiatok, doplnených odborným textom, vtiahne návštevníkov pútavým spôsobom do známych i menej známych faktov nielen z dejín Nitry.

„Unikátna zbierka mnohokrát oceneného filatelistu Milana Šajgalíka cez grafické vyobrazenia na poštových známkach rozpráva príbehy o kniežati Pribinovi, kráľovi Svätoplukovi a Veľkomoravskej ríši,“ uviedol na vernisáži riaditeľ múzea Anton Števko.

Návštevníkom výstava ukáže aj príchod a činnosť solúnskych bratov Cyrila a Metoda i dejiny nitrianskeho biskupstva. Približuje príbeh o prvom kostole na území Slovenska, o šírení kresťanstva na našom území, predstaví i dejiny nitrianskeho biskupstva. K dispozícii bola aj pečiatka. Vzácna zbierka poštových známok Milana Šajgalíka získala medailové ocenenia na viacerých slovenských, európskych i svetových filatelistických výstavách. 

V priestoroch múzea súčasne otvorili aj druhú filatelistickú výstavu – Nitra a sv. Cyril a Metod zo zbierky Jozefa Gála. Táto výstava predstavuje poštové známky a filatelistické dokumenty, približujúce spôsob života a činnosť solúnskych bratov, vytvorenie prvého slovanského písma hlaholiky, položenia základov vzdelanosti zakladaním škôl, šírenie kresťanstva i politickú situáciu na území Slovenska, ale i vo svete. Výstavu si môžete  pozrieť do 1. septembra.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022