Pomôžte pri spomínaní na Nežnú revolúciu v Nitre
10. október 2019
Máte fotografie z novembrových udalostí v Nitre? Fotili ste protesty a výklady obchodov v centre Nitry? Podeľte sa o vaše snímky

Máte fotografie z novembrových udalostí v Nitre? Fotili ste protesty a výklady obchodov v centre Nitry? Podeľte sa o vaše snímky.

Nežná revolúcia v Nitre mala niekoľkodňové meškanie. Nitrianski divadelníci totiž práve v novembri hrali v Moskve, a tak sa okamžite nemohli zapojiť do revolučných procesov, ktoré naštartovali 17. novembrom.    

Divadlo Andreja Bagara začalo v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra pripravovať výstavu, ktorou si pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie. Výstava s názvom nežná.nr bude mapovať aktivity divadelníkov v novembri 1989 v Nitre. Jej súčasťou budú, okrem faktov, aj fotografie a rôzne materiály, dokumentujúce novembrové udalosti.

„Vyzývame verejnosť, aby nám pomohla pri tvorbe výstavy. Zbierame dobové fotografie z nitrianskych novembrových udalostí, protestov a výkladov obchodov v centre mesta. Zaujímajú nás aj spomienky pamätníkov na to, ako prežili 17. november 1989 a nasledujúce dni,“ vysvetlila projektová manažérka Divadla Andreja Bagara Slávka Civáňová. Fotografie, dokumenty a svedectvá, ktoré sa divadlo podarí získať, budú súčasťou výstavy nežná.nr. Výstava bude v Divadle A. Bagara sprístupnená 16. novembra v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie – v rámci podujatia – Noc divadiel.

„Výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov, ktorí boli v roku 1989 práve v tomto čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne,“ pripomenula Slávka Civáňová.

Fotografie a svoje spomienky môžu záujemcovia posielať do 7. novembra 2019 na adresu: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Svätoplukovo námestie 4, 950 53 Nitra, prípadne mailom: slavka.civanova@dab.sk, alebo kontaktovať Divadlo A. Bagara v Nitre na tel. čísle: 0903/898 658.

                                                                                                                                

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022