Policajti riešili opité tínedžerky aj narábanie s azbestom
18. júl 2019
Mestskí strážnici asistovali aj pri deložovaní neplatičov na Orechovom dvore.

Mestskí strážnici asistovali aj pri deložovaní neplatičov na Orechovom dvore.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré v uplynulom týždni zamestnávali mestskú políciu.

Strážnici si na križovatke ulíc Štúrova a Kmeťova počas hliadkovania všimli dopravnú nehodu, po ktorej jedno z áut zostalo stáť v protismere. Mestskí policajti zistili, že v jednom
z havarovaných vozidiel sa nachádza tehotná žena a desaťročný chlapec, ktorý sa sťažoval na bolesti brucha. Zasahujúci príslušníci preto na miesto privolali sanitku a do jej príchodu poskytli zraneným prvú pomoc. Hliadka mestskej polície na miesto privolala tiež príslušníka policajného zboru z odboru dopravnej polície a do jeho príchodu v mieste nehody usmerňovala dopravu.

V pondelok v neskorých večerných hodinách prijali mestskí policajti oznam občana z Javorovej ulice o rušení nočného pokoja mládežou. Vyslaní príslušníci mestskej polície na mieste rušenie nočného pokoja nezistili, keďže v čase kontroly mládež komunikovala ticho, no zistili, že na mieste sa nachádzajú dve mladistvé dievčatá vo veku pätnásť a sedemnásť rokov, ktoré sedeli na zemi pred prevádzkou a boli zjavne pod vplyvom alkoholu. Dievčatá sa hliadke priznali ku konzumácii alkoholu. Obidve policajti bez použitia donucovacích prostriedkov predviedli na mestskú políciu, aby zistili ich totožnosť. Tam sa podrobili dychovej skúške na prítomnosť alkoholu v krvi s pozitívnym výsledkom – u jednej, z obce Veľký Lapáš, vyše 1,2 promile. Obidve dievčatá si od mestských policajtov prevzali privolaní zákonní zástupcovia. Správny delikt, ktorého sa dopustili, oznámia príslušným orgánom.

V utorok v ranných hodinách hliadka mestskej polície pri budove krajského súdu na Štúrovej ulici našla na zemi ležať muža v strednom veku, ktorý sa sťažoval na ostrú bolesť v hrudi a na bolesť hlavy. Mužovi mestskí policajti okamžite privolali zdravotníkov, ktorí si ho v priebehu desiatich minút prevzali do svojej starostlivosti a previezli ho do nemocnice.

Hliadka mestskej polície sa v stredu v ranných hodinách za spoluúčasti troch hliadok štátnej polície a dvoch členov miestnej občianskej poriadkovej služby zúčastnila deložovania neplatičov z bytov na Orechovom dvore, ktoré realizovali pracovníci Službytu. Udalosť prebehla bez výrazných konfliktov s miestnou komunitou.

Mestskí policajti spozorovali na Mostnej ulici v úseku zákazu zastavenia parkovať dodávkové vozidlo. Policajti vedeli, že vodič vozidla pravidelne predstiera na tomto mieste opravu auta zdvihnutím prednej kapoty a umiestnením výstražného trojuholníka za vozidlo. Touto fiktívnou opravou zastiera opakované porušovanie dopravných predpisov a zásobuje tak potraviny aj mimo stanovených hodín. Na základe tejto znalosti si mestskí policajti na kamerovom zázname najprv preverili celý postup odstavenia vozidla i osobu samotného vodiča. Ten sa po oslovení snažil hliadku opäť zavádzať, tvrdil, že vodič nie je, uvádzal, že iba vykladá tovar. Keď ho mestskí policajti konfrontovali so zisteniami z kamerového systému a s poznatkami z minulosti, vodič sa k zavádzajúcemu účelovému konaniu a špekulatívnemu porušovaniu dopravných predpisov priznal. Hliadka mestskej polície šesťdesiatročného muža z Nitry doriešila na mieste uložením blokovej pokuty, ktorú vodič na mieste zaplatil.

Policajti preverovali oznam obyvateľa, že Na Vŕšku niekto manipuluje s azbestom. Po príchode na mieste vykonali strážnici pohovor s päťdesiattriročným majiteľom budovy z Nitry, ktorý uviedol, že povolenie na odstránenie azbestovej strechy nemá, na mieste však azbest neodstraňujú, iba si sprístupňujú miesto na debnenie, kvôli čomu spodnú časť azbestu odsúvajú bokom. Majiteľa mestskí policajti informovali, že na akúkoľvek manipuláciu s azbestom potrebuje písomné povolenie. Mestskí policajti ho vyzvali, aby okamžite ukončil činnosť, na ktorú nemá oprávnenie a poradili mu, aby písomne o toto povolenie požiadal a až po jeho získaní manipuloval s azbestom. Skutok postúpili na príslušný správny orgán.

Hliadka mestskej polície v nedeľu večer preverila oznam o túlavom psovi, ktorý sa pohybuje v okolí ulice Ľaliová v mestskej časti Zobor. Mestským policajtom sa túlavého psa podarilo v uliciach medzi rodinnými domami nájsť i odchytiť. Následne privolali zmluvného veterinára, ktorý psa prevzal a ustajnil vo svojich priestoroch.

V nedeľu v noci našli mestskí policajti na Mostnej ulici ležať muža bez pohybu. Vonkajšie zranenia nezistili, nedali sa však vylúčiť  zranenia vnútorné, ktoré mohli byť spôsobené pádom na zem alebo iným pričinením. Muž bol navyše zjavne výrazne intoxikovaný zrejme alkoholom a podľa vonkajších klinických príznakov pravdepodobne aj inými návykovými látkami. Hliadka k ležiacemu mužovi privolala rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá si ho prevzala na vyšetrenie.

V nedeľu neskoro večer operátor kamerového systému mestskej polície na monitoroch spozoroval na Mostnej ulici muža, ktorý fyzicky napadol iného muža tým, že ho päsťou udrel do oblasti tváre. Operačný príslušník okamžite na miesto vyslal motohliadku, ktorá útočníkovi zabránila pokračovať v protiprávnom konaní a keďže nadobudli dôvodné podozrenie, že toto konanie môže byť trestným činom, zadržala ho až do príchodu štátnej polície. Tá si prípad prevzala na doriešenie.

 

Spracoval: Tomáš Holúbek


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022