Plánované opatrenia pomôžu zlepšiť postavenie zamestnancov
3. máj 2017
V Mestskom parku na Sihoti bol pri príležitosti Sviatku práce predstavený sociálny balík, ktorý výrazne zlepší postavenie slovenských zamestnancov

Za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica, členov vlády SR, primátora Nitry Jozefa Dvonča, predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, zástupcu primátora Nitry Martina Nemkyho a poslancov mestského zastupiteľstva bol v Mestskom parku na Sihoti pri príležitosti Sviatku práce predstavený sociálny balík, ktorý výrazne zlepší postavenie slovenských zamestnancov.

„Držíme sa filozofie, že keď sa krajine darí – a dnes sa krajine ekonomicky a finančne darí, je našou povinnosťou podeliť sa s verejnosťou o tieto dobré ekonomické výsledky. Plánujeme presadiť  zvýšenie príplatku za prácu v noci a zvýšenie príplatku za prácu počas víkendov a sviatkov. Chceme, aby za prácu v sobotu a v nedeľu a cez sviatok bol stopercentný príplatok. Ľudia, ktorí pracujú v noci a cez víkendy si to zaslúžia. Priemerný zamestnanec by si týmito opatreniami mal ročne prilepšiť o viac ako 500 eur,“ uviedol, okrem iného, predseda vlády SR Robert Fico.

Medzi navrhovanými opatreniami v Zákonníku práce sú tiež zvýšenie minimálnej mzdy (zo súčasných 435 eur na 500 eur), zákaz sociálneho dumpingu v súvislosti so zamestnávaním lacných zahraničných zamestnancov (má zastaviť nahrádzanie Slovákov lacnými zamestnancami z cudziny), zavedenie desaťdňovej platenej materskej dovolenky pre otcov, či inštitút preddôchodku (určený bude pre ľudí, ktorí prídu o zamestnanie krátko pred nadobudnutím dôchodkového veku, resp. tých, ktorí budú chcieť odísť do dôchodku skôr).

V rámci osláv Sviatku práce bol pripravený aj zaujímavý kultúrny program, výborné občerstvenie, či atrakcie pre deti, ktoré prilákali do Mestského parku na Sihoti tisíce ľudí všetkých vekových kategórií nielen z Nitry a okolia, ale aj z celého Slovenska.

 

FOTO: Zmeny v Zákonníku práce prezentoval 1.mája v Mestskom parku na Sihoti predseda vlády SR Robert Fico.

(AJ)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022