Park prechádza najväčšou úpravou stromov v histórii
3. september 2020
Celkovo ošetria 162 zo 400 stromov v Starom parku

Celkovo ošetria 162 zo 400 stromov v Starom parku.

 

Dnes sa v mestskom parku na Sihoti začala masívna úprava stromov. Robí ju vysúťažená firma. Testovanie a orezy stromov potrvajú až do konca septembra.

Zo 400 stromov, ktoré sa nachádzajú v časti Starý park, bude nejakým spôsobom ošetrených až 162 stromov. Väčšinou pôjde o orezy konárov a o úpravu ťažiska stromov. Päť stromov je v takom zlom zdravotnom stave, že sú určené na okamžitý výrub.

Viaceré vytipované stromy podstúpia špeciálne testy. Dva stromy absolvujú ťahové skúšky – ide o jaseň a javor. Pri nich sa používajú laná, ktoré simulujú prípadný silný nápor vetra a merajú záťaž, ktorú by mal zdravý strom vydržať. Zisťuje sa tým nielen stabilita koruny a konárov, ale aj to, či kmeň stromu nie je náchylný na vyvrátenie. Ďalšie stromy čaká meranie ultrazvukovým tomografom. Ten dokáže odhaliť nebezpečné dutiny vo vnútri aj na prvý pohľad zdravého stromu.

Pravidelní návštevníci parku vedia, že bežnú údržbu tu mesto vykonáva pravidelne. Úprava a ošetrenie stromov v takomto masívnom rozsahu ako teraz sa vykonáva vôbec po prvý raz. Dôvodom je vek a s tým spojený zdravotný stav viacerých drevín. V parku je veľa stromov, ktoré majú aj viac ako 60 rokov. Nachýlený jaseň absolvujúci skúšky lanom má približne sto rokov.

Zásahy v parku vykonávame pre bezpečnosť nás všetkých. Prosíme preto jeho návštevníkov o trpezlivosť a o rešpektovanie miernych obmedzení v pohybe po parku, ktoré budú vždy jasne vyznačené bezpečnostnými prvkami (páskami, kužeľmi a výstražnými trojuholníkmi).

O priebehu prác na stromoch v parku budeme pravidelne informovať.

 

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

foto: Ľudmila Synaková, Tomáš Holúbek


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022