Otočné kamery monitorujú, SOS tlačidlá zatiaľ nik neinicioval
24. január 2019
Už viac ako dva mesiace sú ulice Mostná a Kmeťkova pod dohľadom  42 otočných kamier

Nitra 24. januára

Tieto dômyselné snímacie zariadenia s 360-stupňovým pokrytím, umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia, nepretržite snímajú túto časť mesta posiatu barmi a diskotékami.

Lokalita bola i doteraz sledovaná stacionárnymi kamerami. Tie však nestačili pokrývať celé územie a keďže verejnosť a najmä občania bývajúci v tejto časti mesta, neustále poukazovali na rušenie nočného pokoja, radnica sa rozhodla pre zvýšený monitoring otočnými kamerami a SOS tlačidlami.

„Kamery sú inštalované po celom úseku Mostnej ulice v smere od kruhového objazdu až po odbočku na Farskú ulicu, ďalšie štyri otočné kamery sú na priľahlej Kmeťkovej ulici. V podstate sú na každých sto metroch, “ informoval Silvester Nitry, zástupca náčelníka Mestskej polície v Nitre.

Zavládne na uliciach Mostná a Kmeťkova pokoj?

Celé toto územie je zároveň v zvýšenej pozornosti nitrianskej Mestskej polície, ktorá nad bezpečnosťou občanov bdie spolu s Policajným zborom SR.  

„Prakticky každú noc na tomto mieste registrujeme bitky. Policajti od seba otŕhajú podgurážených návštevníkov. Najrušnejšie tu býva v noci zo stredy na štvrtok, z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu. Musím však povedať, že odkedy sú tu nainštalované nové otočné kamery a SOS tlačidlá, ešte sme nezaznamenali ani jedno reálne volanie o pomoc. Išlo len o akési pokusné, či náhodné stlačenie,“ skonštatoval Silvester Nitry a ešte dodal: „Pri stlačení SOS tlačidla sa rozsvieti kritické miesto na mape s obrazom inkriminovaného miesta. Občanov môžem ubezpečiť, že po zhodnotení reálnej situácie dispečerom sa polícia vie okamžite skontaktovať s osobou, ktorá tlačidlo použila a zasiahnuť“.

Prvé kamery na monitorovanie verejného priestoru boli do nitrianskych ulíc osadené v roku 2001. Úplne prvá kamera monitorovala Palárikovu ulicu, druhá z rohu budovy Ponitrianskeho múzea mala pod kontrolou Svätoplukovo námestie, tretia kamera sledovala  Mostnú ulicu.  Ľudmila Synaková

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022