Obrovský záujem o „mužov bez hraníc“
8. júl 2019
Nitrania divadlo milujú. Nemálo je takých, čo si nenechajú ujsť ani jedno nové predstavenie. V aktuálne skončenej sezóne ich bolo päť

Nitrania divadlo milujú. Nemálo je takých, čo si nenechajú ujsť ani jedno nové predstavenie. V aktuálne skončenej sezóne ich bolo päť.

Vedenie Divadla Andreja Bagara v týchto dňoch zhodnotilo aktuálne skončenú divadelnú sezónu 2018/2019. Ako informoval PR manažér divadla Pavol Ivan, do kresiel vo Veľkej sále a v Štúdiu divadla sa usadilo približne 80 000 divákov. Preložené do reči štatistiky – podľa počtu obyvateľov Nitry, Divadlo A. Bagara navštívil v tejto sezóne každý Nitran aspoň jedenkrát.  

„O tom, že sa nám počas sezóny podarilo ponúknuť našim divákom naozaj lákavé tituly, svedčí ich veľký záujem, ktorý sa prejavil v návštevnosti i v tržbách divadla,“ povedal riaditeľ Divadla Andreja Bagara Jaroslav Dóczy.

„Za mimoriadne dôležité považujem aj kvalitné spracovanie a umeleckú úroveň inscenácií, ktorú potvrdili aj pozitívne kritiky a recenzie odborníkov pri všetkých uvádzaných tituloch. Sme repertoárové divadlo, takže sa nesústreďujeme len na jeden žáner. Snažíme sa oslovovať náročného diváka, ale aj diváka, ktorý považuje divadlo za zónu oddychu a relaxu,“ skonštatoval Dóczy.

Náplň sezóny zostavila dramaturgická rada, ktorá začala fungovať ešte počas predchádzajúcej sezóny. Pri výbere inscenácií sa snažila naplniť ciele repertoárového divadla, ku ktorému sa DAB zaraďuje.

Pre divákov pripravili komplexnú ponuku, zloženú z rôznych divadelných žánrov. Prvou bola septembrová premiéra divadelnej adaptácie klasiky literárneho aj filmového sci-fi 20. storočia Mechanický pomaranč. V novembri ponúkli divákom komédiu z pera klasika tohto žánru Georgesa Feydeaua s názvom Dámsky krajčír. Prvou inscenáciou uvedenou v roku 2019 bola brilantná francúzska konverzačná inscenácia Meno, ktorá je považovaná za jednu z najlepších súčasných komédií. V marci uviedli premiéru divadelnej adaptácie kultového románu Hlava XXII od významného amerického autora Josepha Hellera. Poslednou premiérou sezóny bola slovenská klasika Drotár z pera Jána Palárika, ktorú uviedli v máji.

Divadlu A. Bagara sa aj v tejto sezóne darilo posilňovať umelecký kolektív a svoje odborné zázemie. Novými členmi hereckého súboru sa stala herečka Nikolett Dékány a herci Andrej Remeník a Tomáš Stopa. Do divadla nastúpila aj nová dramaturgička Magdaléna Žiaková, ktorá sa už plne podieľa na tvorbe nasledujúcich sezón.

Ľudmila Synaková

Foto: DAB


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022