Nitriansky hrad je najväčší v krajine. Potvrdila to brána
11. júl 2019
V priestoroch, kde sa nachádza unikátna brána, skladovali ešte pred pár rokmi uhlie

V priestoroch, kde sa nachádza unikátna brána, skladovali ešte pred pár rokmi uhlie.

Bol to významný deň pre Nitru. Počas slávností Nitra, milá Nitra si 80 ľudí po prvý raz pozrelo pôvodnú bránu do Nitrianskeho hradu, ktorá je dôkazom, že náš hrad je najväčší na Slovensku.

Bránu objavili v suteréne Župného domu ešte na prelome rokov 1990 a 1991, keď sa pripravovala rekonštrukcia kotolne. V tom čase sa tu skladovalo uhlie. Doskúmali ju v rokoch 1996 a 1997, no verejnosti ju sprístupnili až po viac ako dvoch desaťročiach. Kvôli kapacite a bezpečnosti púšťali dovnútra k bráne len malé, desaťčlenné skupinky. Za dve hodiny si tak bránu mohlo pozrieť iba osemdesiat zvedavcov.

Objav brány navždy prepísal dejiny Nitry. Podľa odborníkov brána dokazuje, že Nitriansky hrad je najväčší na Slovensku a jeho dispozícia je iná, ako sme si pôvodne mysleli.

„Brána románskeho opevnenia Nitrianskeho hradu patrí spolu s románskym opevnením k najstarším murovaným opevneniam hradov v strednej Európe. Vznikla na prelome 11. a 12. storočia pravdepodobne na mieste staršej brány,“ hovorí archeológ Peter Bednár.

V prvej fáze išlo o monumentálnu stavbu. Prejazd brány mal v tom čase osem metrov, čo bol zhruba dvojnásobok bežnej šírky. Bránu neskôr prestavali a zúžili. Svoju funkciu plnila brána do hradu do začiatku 15. storočia.

Sprístupnenie stredovekej brány sa uskutočnilo v spolupráci Mesta Nitra, Archeologického ústavu SAV, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Nitrianskej galérie.

„Sme veľmi radi, že sme po prvý raz umožnili obyvateľom pozrieť si túto unikátnu bránu, lebo suterén Župného domu je v podstate stavenisko. Podarilo sa nám presvedčiť vedenie NSK, aby bránu sprístupnilo,“ podotkol viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Text a fotky: Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022