Nitriansku radnicu posilnil dopravný inžinier
4. júl 2019
Dopravný inžinier pracuje pod vedením hlavného architekta Nitry

Dopravný inžinier pracuje pod vedením hlavného architekta Nitry.

 

Mestský úrad od júla obsadil dôležitú pozíciu – post dopravného inžiniera. Zastáva ho Matúš Maruniak, ktorý vyhral výberové konanie. V užšom kole porazil dvoch ďalších uchádzačov.

Výberové konanie sa pritom uskutočnilo už po druhý raz, pretože prvé výberové konanie neprinieslo žiadneho víťaza.

Matúš Maruniak vyštudoval študijný program cestná doprava na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite.

„Počet absolventov inžinierskeho štúdia je približne 45 za rok, z toho časť absolventov ide pracovať do oblasti dopravného inžinierstva a dopravy, napríklad  na odbory dopravy mestských úradov, ale aj úradov samosprávnych krajov, do Národnej diaľničnej spoločnosti a podobne,“ informoval profesor Jozef Gnap, vedúci Katedry cestnej a mestskej dopravy na Žilinskej univerzite.

Dopravných inžinierov je veľmi málo, na trhu práce sú preto mimoriadne žiadaní. „Je to úzkoprofilová profesia. V Nitre sú dopravní inžinieri dvaja, z toho jeden má cez sedemdesiat rokov a druhý je nenormálne vyťažený. My sme radi, že tu máme človeka, ktorý vie projektovať a ovláda špecializované dopravné programy. Našou prioritou je mať tu absolventa z tejto školy – bytostne ho potrebujeme,“ povedal hlavný architekt Nitry Viktor Šabík, ktorý je Maruniakovým šéfom.

Nový dopravný inžinier na úrade pracuje spolu referentom dopravného urbanizmu a inžinieringu. Ten však odchádza o rok do dôchodku, dovtedy svoje skúsenosti odovzdá pánovi Maruniakovi.

Hlavný architekt Viktor Šabík hovorí, že mesto potom vypíše ďalšie výberové konanie na dopravného inžiniera. Je teda možné, že pán Maruniak nebude pôsobiť ako hlavný dopravný inžinier, ale mohol by pôsobiť ako „dvojka“ v dopravnom inžinieringu na Mestskom úrade v Nitre.

Matúš Maruniak je vôbec prvým absolventom fakulty dopravy a spojov, ktorý pôsobí na nitrianskom mestskom úrade. Na škole skončil s červeným diplomom.

Diplomovú prácu robil pre samosprávu Novej Bane. Prvé dva roky štúdia pracoval v projekčnej spoločnosti, ktorá navrhuje železničné trate. Venoval sa tiež návrhom variantných riešení križovatiek.

 

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

Autor fotky: Roman Oravec

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022