Nitrania majú až 50 % zľavu na kurzy esperanta
4. júl 2019
Na letnej škole esperanta sa stretne 180 ľudí z 20 krajín

Na letnej škole esperanta sa stretne 180 ľudí z 20 krajín.

 

Od 12. do 20. júla sa v Nitre stretnú esperantisti z celého sveta. Letná škola esperanta sa uskutoční v Strednej odbornej škole veterinárnej na Šindolke. Organizátori očakávajú účasť viac ako 180 ľudí z 29 krajín sveta.

Na Letnej škole esperanta sa popri začiatočníkoch zúčastnia aj tí, ktorí sa jazyk učia už nejaký čas. Účastníci budú rozdelení do šiestich skupín podľa jazykovej úrovne. Na záver každý získa potvrdenie o absolvovaní 26-hodinového kurzu podľa úrovní Európskeho referenčného rámca pre jazyky od A1 po C1.

Pre účastníkov sú okrem samotnej výučby pripravené aj výlety do prírody, tvorivé dielne, koncerty, prednášky na zaujímavé témy i športové súťaže. Informoval o tom Peter Baláž z občianskeho združenia Edukácia@Internet, ktoré je organizátorom podujatia.

Súčasťou večerného programu je tradičný Večer národov, na ktorom budú prezentovať svoju krajinu, kultúru a jazyk. „Keďže esperanto funguje ako mostový jazyk, ktorý vytvára most medzi kultúrami a ľuďmi s rôznymi materinskými rečami, letná škola esperanta ponúkne účastníkom aj minikurzy národných jazykov. Nebude medzi nimi chýbať ani slovenčina,“ povedal Baláž.

Pre esperantistov sa po celom svete každoročne konajú stovky podujatí – to svetovo najväčšie hosťovala práve Nitra. Bolo to v roku 2016, kedy sa u nás konal 101. Svetový kongres esperanta za účasti vyše 1 300 návštevníkov zo 60. krajín.

Ak sa chcete esperanto naučiť, je tu jedinečná príležitosť. Vďaka spolupráci organizátorov s mestom Nitra majú všetci občania mesta zľavu z kurzu až 50 %! Čím skôr sa prihlásite, tým lacnejší pre vás kurz bude. Viac o podujatí na https://ses.ikso.net

Medzinárodným jazykom esperanto v súčasnosti podľa oficiálnych odhadov hovoria približne dva milióny ľudí. Jazyk sa vyznačuje najmä jednoduchou zvládnuteľnosťou, ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou.

Esperanto nepatrí žiadnemu národu či krajine, čím umožňuje rovnocennú komunikáciu ľudí s rozdielnymi materinskými jazykmi. Na dobrú komunikačnú úroveň sa dá naučiť za tri až šesť mesiacov.

 

Tomáš Holúbek


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022