Nitra zakázala všetky herne a kasína
14. jún 2019
Z 25 prítomných poslancov hlasovalo za zákaz hazardu v Nitre 24. Návrh podporila aj opozícia.

Z 25 prítomných poslancov hlasovalo za zákaz hazardu v Nitre 24. Návrh podporila aj opozícia.

Prvé krajské mesto povedalo jasné nie hazardu. Nitra už na svojom území nemieni tolerovať žiadne herne a kasína.

Pred chvíľou o tom rozhodli mestskí poslanci, ktorí prijali uznesenie zakazujúce herne a kasína.

Urobili tak na základe petície Zastavme hazard!, pod ktorú sa podpísalo 23 082 ľudí. Ďalších 20 007 podpisov sa zozbieralo ešte pred 1. marcom počas platnosti predchádzajúceho zákona.

Petíciu, o ktorej dnes rokovali poslanci, podporila tretina obyvateľov mesta. Tým prekážalo narušovanie verejného poriadku a hluk spôsobený prevádzkou týchto zariadení. „Takáto petícia ešte v histórii Nitry nebola,“ povedal Martin Čepček z iniciatívy Zastavme hazard!

Kasína a herne nebudú môcť byť nikde – nariadenie ich zakazuje v bytových domoch, hoteloch, v priestoroch pre spoločenské udalosti.

V praxi bude uplatnenie nariadenia vyzerať tak, že existujúcim kasínam a herniam postupne zaniknú licencie. V Nitre je teraz vydaných 23 licencií, v tomto roku skoční platnosť trom podnikom, v nasledujúcom piatim a v roku 2021 všetkým ďalším.

Ak by sa VZN neprijalo do júla, začal by platiť nový zákon, podľa ktorého by herne mohli požiadať až o päťročné licencie.

„Toto je len začiatok procesu, ako dostať hazard z mesta. Museli sme sa s tým popasovať sami, lebo legislatíva je v tomto veľmi slabá,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Mesto odmieta argumenty, že kvôli zákazu hazardu stratia prácu štyri stovky ľudí. „V Nitre je trojpercentná nezamestnanosť, prácu si nájdu. Okrem toho, kasína nezaniknú hneď, ale postupne, majú teda dosť času na to, aby sa zaradili na trhu práce a našli si novú prácu,“ podotkol primátor.

Viceprimátor Daniel Balko zase pripomenul, že z 23 podnikov s licenciou nie je ani jediný taký, ktorý by prevádzkovala nitrianska firma.

Navyše, v priestoroch po končiacich kasínach vzniknú nové prevádzky, ktoré budú tiež potrebovať zamestnať nových ľudí.

Prečo sa Nitra rozhodla k extrémnemu kroku a nesnažila sa skôr o reguláciu herní? Viceprimátor dôvodí správaním samotných herní. „Lobing majiteľov neumožňuje mestu žiadnu reguláciu. Ak by sme dali podmienku, že nemôžu byť 200 metrov od škôl, boli by v širšom centre, kde je dosť miesta na to, aby tu bolo plno herní a aby sem prišli aj ďalšie,“ zdôvodnil Balko.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022