Nitra spustila kampaň k získaniu titulu Európske hlavné mesto kultúry
30. september 2020
Kandidatúra bude kultúrnym zlomom pre mesto aj jeho obyvateľov

Kandidatúra bude kultúrnym zlomom pre mesto aj jeho obyvateľov.

 

Po mesiacoch príprav spúšťa projekt kandidatúry Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 web www.nitra2026.eu a komunikačnú kampaň projektu na sociálnych sieťach. Na webe, ktorý je v štyroch jazykoch, nájdete okrem informácii o projekte EHMK či nitrianskej kandidatúre, aj prehľad súčasného kultúrneho života v Nitre.

Príprava kandidatúry Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 začala v januári tohto roka. Projektový tím, ktorého zloženie sa sfinalizovalo v apríli, do procesu tvorby od začiatku zapojil obe nitrianske univerzity, kultúrne inštitúcie či nezávislú kultúrnu obec z Nitry a širšieho regiónu. Dokopy šlo o vyše 100 ľudí.

Keďže ide o obrovský medzinárodný projekt, našim prvým cieľom bolo nadviazať kontakt s mestami, ktoré už majú s EHMK skúsenosti,“ hovorí Irena Lehocká, projektová manažérka projektu, ktorá v januári vycestovala do Košíc a stretla sa s riaditeľom projektu Košice 2013, Michalom Hladkým.

V pláne boli aj návštevy ďalších miest EHMK, no kvôli obmedzeniam v súvislosti s pandémiou, ich premenili na niekoľkohodinové konferenčné hovory. Po uvoľnení opatrení vycestoval nitriansky tím do Plzne, v auguste zas navštívili maďarský Veszprém, ktorý je sesterským mestom Nitry a držiteľom titulu EHMK 2023.

Aby bola Nitra kandidátom na titul EHMK s programom s celoeurópskym rozmerom, potrebovali sme nezaťažený pohľad zvonku. Preto sme sa spojili so zahraničnými expertami, ktorí nám pomáhajú pri príprave projektu, jeho ideovej koncepcie a samotnom písaní bid booku, čo je niekoľko desiatok strán rozsiahla prihláška,“ popisuje ďalšie prípravy Marián Tesák, projektový manažér projektu, ktorý má na starosti program a koncept prihlášky.

S tímom, ktorý tvorí trojica skúsených kultúrnych manažérov z Veľkej Británie a Nemecka, strávili desiatky hodín na spoločných konferenčných hovoroch. Na prelome júla a augusta sa zahraničným expertom podarilo dostať do Nitry aj osobne, kedy počas 3 dní absolvovali prehliadku mestom a jeho kultúrnej infraštruktúry. Tím Nitra 2026 spolu s primátorom Marekom Hattasom s expertami absolvoval aj tri intenzívne niekoľkohodinové workshopy.

Dnes sa projekt nachádza v ďalšej fáze, kedy je predstavený širšej verejnosti. Od dnes sa o projekte Nitra 2026 môžete dozvedieť viac na webe www.nitra2026.eu, či na jeho stránkach na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

V nasledujúcich týždňoch čaká projektový tím písanie samotnej prihlášky, ktorú musí odovzdať Ministerstvu kultúry SR do 15. decembra. Následne ju na prelome januára a februára bude obhajovať pred komisiou zloženou z členov Európskej komisie a manažérov bývalých EHMK. To, či Nitra postúpi do užšieho výberu slovenských miest, by malo byť jasné vo februári 2021.

 

web Nitra 2026: www.nitra2026.eu

facebook Nitra 2026: https://www.facebook.com/Nitra-2026

instagram Nitra 2026: https://www.instagram.com/nitra2026

 

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022