Nitra sa vracia k oslavám staromestských hodov
31. júl 2019
Po rokoch bude v Nitre v sobotu 17. augusta dožinkový sprievod

Po rokoch bude v Nitre v sobotu 17. augusta dožinkový sprievod.

 

Tento rok sa Nitra po dlhom čase vracia k oslavám staromestských hodov, na ktoré si pamätníci spomínajú aj ako na kombináciu hodov a celoslovenských dožiniek. „Je to ďalšia zo snáh prinavrátiť mestu jeho pôvodné zvyklosti,“ povedal viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Mestské hody sa od 18. storočia konali počas augustovej púte k Matke Božej na Kalvárii ako poďakovanie za ukončenie moru v meste. Sviatok Nanebovzatia Panny Márie pripadá na 15. august. Nitrianske dožinky zase priniesla výstava Agrokomplex a ich celoslovenskou oslavou sa mal vyzdvihovať význam Nitry ako centra slovenského poľnohospodárstva. Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1965 a pravidelne sa konávali skoro tridsať rokov.

Augustová púť na Kalváriu je stále živá a pútnikmi z Nitry ako aj širokého okolia hojne navštevovaná, chýba jej však napojenie na celomestské oslavy. Nitrianske dožinky bývali zas vnímané ako politická oslava bývalého komunistického režimu, a tak po roku 1989 postupne zanikli. Myšlienka oslavy dozretia úrody je však nadčasová.

„Dnes, keď rastie trend podpory domácej produkcie, je obnova Dožiniek výbornou cestou ako prinavrátiť Nitre imidž nadregionálneho centra zdravých produktov a kvalitnej lokálnej výroby. A nakoľko oslava hodov bola vždy aj o trhovníkoch, remeselníkoch a zábave, spojenie týchto dvoch sviatkov je prirodzeným krokom a vzájomne prospešným vyústením. Navyše tiež zvyšuje potenciál spraviť z ‚Hodových dožiniek‘ novú nadregionálnu udalosť a turisticky vyhľadávané podujatie,“ vyhlásil viceprimátor Daniel Balko.

Po rokoch sa tak do Nitry v sobotu 17. augusta vráti dožinkový sprievod. Na námestí sa uskutoční hodová tancovačka s verejnou školou miestnych tancov, škola pečenia „nitránskych lokší“.

Nebudú tu chýbať predajcovia lokálnych výrobkov, veľký vínny stan s regionálnymi vínami, stánky s tradičnými jedlami ako i prvý tohtoročný burčiak.   

Podujatie pripravuje mesto Nitra spolu s Nitrianskym samosprávnym krajom.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

 

Súbory na stiahnutie:

Plagát Ikona súboru pdf (5.6 MB)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022