Nitra sa usiluje o titul Európske hlavné mesto kultúry
16. september 2020
Mesto chce spojiť umelcov zo všetkých sfér a ukázať silný kultúrny potenciál

Mesto chce spojiť umelcov zo všetkých sfér a ukázať silný kultúrny potenciál.

 

Na príprave projektov ku kandidatúre na prestížny titul EHMK 2026 už od júna tohto roku intenzívne pracuje široký realizačný tím. Pozostáva zo skúsených odborníkov za jednotlivé oblasti.

„Našou ambíciou je spracovať kvalitný projekt, ktorý nadviaže na kultúrne tradície našich predkov a tvorbu súčasných umelcov. Zároveň chceme zapojiť do prípravy čo najširšiu verejnosť, ktorá sa bude môcť vyjadriť k otázke kam by mala smerovať kultúra v našom meste,“ uviedla Irena Lehocká z nitrianskej radnice, ktorá je garantom projektu EHMK 2026.

Ako ďalej dodala, mesto v septembri a októbri iniciuje sériu workshopov k pripravovanej kultúrnej stratégii, na ktorých analyzuje potenciály a získava návrhy do strategickej časti. Realizačný tím EHMK Nitra 2026 chce začiatkom októbra predstaviť kandidatúru širokej verejnosti.

Súčasťou tlačovej konferencie bude koncert a diskusia, na ktorej sa detailne pozrú európske mestá 21. storočia. Tešiť sa môžeme aj na web nitra2026.sk/eu s novou vizuálnou identitou pre Nitru 2026 od prestížnych grafických dizajnérov Andrej & Andrej. Na webe a sociálnych sieťach nájdu kreatívci, obyvatelia Nitry a regiónu otvorenú výzvu na projekty, ktoré by mohli byť súčasťou kandidatúry Nitry.

Podľa Lehockej tu nejde len o medzinárodnú prestíž, ale predovšetkým o pozitívne efekty, ktoré ovplyvnia všetky oblasti života v meste, no hlavne cestovný ruch, kultúru a podnikateľské prostredie. Cieľom realizačného tímu je pripraviť projekty s európskym rozmerom, ktoré budú aplikovateľné s dlhodobým efektom. 

 „Nezanedbateľné je aj vybudovanie a rekonštrukcia kultúrnej infraštruktúry v meste, ako napríklad možnosť rekonštruovať kino Lipa na Chrenovej, mestskú tržnicu, mestský dom na pešej zóne a ďalšie verejné priestory, ktoré v súčasnosti chátrajú a potrebujú opravu či navrátenie života a funkčnosti,“ zdôraznila Irena Lehocká.

„Vďaka projektu EHMK má Nitra obrovskú príležitosť ukázať sa na kultúrnej mape Európy, kde právom patríme. Vychádzajme zo slávy a histórie nášho mesta a pozerajme sa do budúcna, reflektujme na zmeny, ktoré sa za posledné roky udiali okolo nás. Vytvorme projekt, ktorý bude vychádzať z našich reálií, bude nadčasový a bude z neho ťažiť nielen naša, ale aj ďalšie generácie. Nitra a jej obyvatelia si to zaslúžia. Pred nami sa nachádza bod zlomu kultúry a kultúrnosti nášho mesta. Bude to náročná a neľahká práca, ale my to zvládneme. Zmena v kultúre a kultúrnej infraštruktúre je totiž nevyhnutá,“ povedal primátor Marek Hattas.

Mesto Nitra kandidovalo na prestížny európsky titul už v minulosti. V rámci súboja o titul EHMK 2013 však neuspelo.  Súčasná kandidatúra na titul EHMK 2026 znamená pre Nitru naštartovanie novej etapy kultúrneho života a začiatok nového chápania kultúry v celom regióne. Zisk tohto prestížneho titulu môže pomôcť zmeniť kultúrnu tvár nášho mesta a vytvoriť Nitre novú identitu.

 

Ľudmila Synaková

Popisky k fotkám:

  1. Skupina odborníkov, ktorá sa venuje kultúrnej infraštruktúre.
  2. Prípravný tím EHMK 2026.

Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022