Nitra prišla cez víkend o významnú osobnosť
11. máj 2020
Zomrel prof. Imrich Točka, laureát Ceny mesta Nitra

Zomrel prof. Imrich Točka, laureát Ceny mesta Nitra.

 

V sobotu 9. mája vo veku 78 rokov navždy opustil svojich blízkych, ale aj celú nitriansku verejnosť prof. Imrich Točka, zanietený regionálny historik, spisovateľ, numizmatik a záchranca kultúrnych pamiatok.

Spisovateľ

Vo svojej výskumnej oblasti na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre napísal, prípadne sa podieľal na tvorbe spolu tridsiatich odborných publikácií a bol tiež autorom desiatok článkov v odborných periodikách. Po odchode do dôchodku sa naďalej venoval písaniu vo svojom odbore a vytvoril viac než dvadsať vedecko-populárnych knižných diel z oblasti regionálnej histórie, kampanológie a numizmatiky, z ktorých veľkú časť vydal vo vlastnej réžii.

Medzi jeho najvýznamnejšie knižné diela patria prvé komplexné monografie Nitrianske zvony (2012), Zobor (2014), Tormoš – Chrenová v zrkadle času (2015) a Historky spod Nitrianskeho hradu (2017). Jeho posledným odborným príspevkom bol článok o histórii zoborského vinohradníctva pre časopis Vínotéka (2020).

Objaviteľ

V roku 2011 pri príležitosti svojho životného jubilea daroval svoju celoživotnú zbierku medailí Ponitrianskemu múzeu v Nitre. V tom istom roku objavil v lapidáriu Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre stratenú najstaršiu kultúrnu pamiatku z nitrianskej mestskej časti Chrenová – sochu Krista Trpiteľa z roku 1770.

O rok neskôr, pri kampanologickom výskume (výskum v oblasti zvonov) vo farskom Kostole sv. Urbana na Zobore, objavil v priestoroch kostolnej veže odložený 32 kilogramov vážiaci zvon, ktorý sa v tom čase nepoužíval a bol v zlom stave. Ten následne identifikoval ako Zvon zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému. Ide o dokázateľne najstarší zachovaný zvon na území mesta Nitry z roku 1743.

V roku 2013 sa stal zakladajúcim členom Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý sa stará o zachovanie miestneho kultúrneho dedičstva, s dôrazom na Zoborský kláštor. V roku 2016 sa spolu s kolegami z tohto občianskeho združenia postaral o navrátenie sochy sv. Jána Nepomuckého do prícestnej kaplnky na Chmeľovej doline v nitrianskej mestskej časti Zobor. Pôvodnú sochu tohto svätca ukradli zlodeji ešte zhruba v 70. rokoch 20. storočia.

Laureát

Profesor Točka po celý život prispieval ku kultúrnemu rozvoju a propagácii mesta a záchrane kultúrneho dedičstva, za čo mu v roku 2016 bola udelená Cena mesta Nitra. V roku 2019 sa stal laureátom Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja za rok 2018, a to za mimoriadne úsilie vynaložené na objasnenie zabudnutých kapitol regionálnej histórie, jej knižné spracovanie a záchranu zanikajúcich pamätníkov minulosti.

Výsledky jeho tvorivej a všestrannej práce zostanú nezabudnuté, no jeho charizmatická osobnosť bude mestu veľmi chýbať.

ČESŤ JEHO PAMIATKE!


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022