Nitra, milá Nitra 2016
6. júl 2016
V uplynulých dňoch sa v Nitre konala slávnosť "Nitra, milá Nitra", ktorej program bol rôznorodý. V článku vám prinášame pohľad na túto spoločenskú udalosť v jednotlivých príspevkoch.   

V uplynulých dňoch sa v Nitre konala slávnosť „Nitra, milá Nitra“, ktorej program bol rôznorodý. V článku vám prinášame pohľad na túto spoločenskú udalosť v jednotlivých príspevkoch. 

 

Diváci tlieskali hercom DAB za muzikálové piesne 

V sobotu večer sa mestským parkom na Sihoti niesli príjemné melódie v podaní hercov Divadla Andreja Bagara v Nitre. Títo prišli za svojimi divákmi a priniesli im hudobnú lahôdku v podobe hudobného pásma Piesne nielen z muzikálu Tisícročná včela.

V programe účinkovali nitrianske herecké osobnosti Eva Pavlíková, Alena Pajtinková, Roman Poláčik, Marcel Ochránek a Juraj Ďuriš.

Na úvod sa divákom prihovoril primátor Jozef Dvonč, ktorý mestské slávnosti slávnostne otvoril. Medzi divákmi boli aj nitrianski mestskí poslanci. (Sy)

Atmosféra v mestskom parku výborná

Atmosféra počas nedele bola v Mestskom parku na Sihoti výborná. Jarmok, ukážky prác tradičných ľudových remeselníkov, rozmanité atrakcie, koncerty folklórnych súborov, či výborné občerstvenie prilákali do oázy zelene všetky vekové kategórie. Na viacerých akciách sa zúčastnili i zástupcovia vedenia mesta Nitry ako aj nitrianski mestskí poslanci a poslankyne. (J)

Nedeľný program vyvrcholil koncertom českej folkovej skupiny

Vystúpením českej folkovej skupiny Neřez a speváčky Kataríny Koščovej vyvrcholil v Mestskom parku na Sihoti nedeľňajší program slávností Nitra, milá Nitra. Na koncerte bolo i početné publikum, primátor Nitry Jozef Dvonč, vedenie mesta, mestskí poslanci a delegácie z partnerských miest. Koncert mal výbornú spätnú väzbu aj u divákov, ktorí neraz potleskom odmenili znamenité spevácke a hudobné výkony českej kapely a slovenskej speváčky. (J)

 

Ceny primátora mesta Nitry nitrianskym folkloristom

V rámci otváracieho koncertu štyridsiateho ročníka Medzinárodného akademického festivalu folklórnych súborov –  Akademická Nitra 2016 prevzali za celoživotný prínos v oblasti kultúry a školstva Ceny primátora mesta Nitry Daniela Wolfová a Marián Járek. Obaja ocenení viacero dekád pôsobia v oblasti folklóru a  prostredníctvom výnimočných výkonov nitrianskych umelcov robia výborné meno nášmu mestu na Slovensku i v zahraničí. (J)

Akademická Nitra ponúkla fantastický program

Určite najlepším kultúrnym programom tohtoročných mestských slávností Nitra, milá Nitra bol prvý súťažný deň Medzinárodného akademického festivalu – Akademická Nitra 2016.

Festival oficiálne otvorili primátor mesta Nitry Jozef Dvonč a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Ľubomír Zelenický, ktorí popriali divákom výnimočný kultúrny zážitok, ktorým iste bola prehliadka folklórnych zvyklostí a tradícií nielen zo Slovenska, ale aj napr. z Gruzínska, či Adzerbajdžanu.

Na podujatí sa zúčastnili i predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, veľvyslankyňa Českej republiky na SR Lívia Klausová, krajskí a mestskí poslanci a poslankyne a ďalší vzácni hostia.  

Tretí deň slávnosti bol zavŕšený slávností bol zavŕšený dôstojne, diváci na zaplnenom Svätoplukovom námestí vyprevadil umelcov viacnásobným a neutíchajúcim potleskom. (J)  

Rekord Nitry v počte krojov

Na Svätoplukovom námestí bol vytvorený rekord v počte ľudí v ľudových krojoch na jednom mieste, ktorých počet sa zastavil na čísle 646. Nadšencom folklóru z Nitry a okolia, ktorí sa do vytvorenia rekordu zapojili, pomohli i účastníci Medzinárodného akademického festivalu folklórnych súborov – Akademická Nitra 2016. Osvedčenie o rekorde a medailu z rúk zakladateľa Knihy slovenských rekordov Igora Svítka prevzal za Nitru primátor Jozef Dvonč.  (J)

Partnerské mestá zavítali na slávnosti Nitra, milá Nitra

Primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, jeho zástupcovia Martin Nemky, Ján Vančo, prednosta mestského úradu Igor Kršiak a poslanci mestského zastupiteľstva Anton Kretter, Jozef Trandžík, František Hollý, Peter Košťál a Ján Greššo diskutovali aj o ďalšej spolupráci s partnerskými mestami z B. Petrovca, Kroměříža, Spišskej Novej Vsi, Osijeku, Zielonej Góry a Č. Budejovíc. Je potešiteľné, že zástupcovia partnerských miest opätovne prijali pozvanie na nitrianske mestské slávnosti. (J)

Slavica fest ponúkol tradičnú slovanskú kultúru

Súčasťou slávností bol aj Medzinárodný folklórny festival Slavica fest. Na mestskom úrade prijal folkloristov a festival na Svätoplukovom námestí otvoril primátor Nitry Jozef Dvonč. V centre mesta sa podvečer predstavili folklórne súbory zo Srbska, Ruska, Bieloruska, zastúpenie mala aj Nitra, keď domáce publikum potešil FS Furmani (na snímke). Prehliadka folklórnych súborov zo slovanských krajín bola oslavou ľudového tanca, spevu a ľudovej kultúry Slovanov. (J)

Slávnosti vyvrcholili Cyrilo-metodskou národnou púťou

Štvordňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra vyvrcholili Cyrilo-metodskou národnou púťou na Svätoplukovom námestí. Na omšu, ktorú celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, prišlo niekoľko tisíc ľudí z celého Slovenska. Nechýbali osobnosti spoločenského, politického a kultúrneho života, vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ministra práce a sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a ministerku pre pôdohospodárstvo Gabrielu Matečnú a ďalších. Na úvod omše všetkých pútnikov v Nitre privítal nitriansky primátor Jozef Dvonč.    

Rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik v kázni zdôraznil význam misie svätých Cyrila a Metoda i dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt: „Títo svätci nám priniesli písmo, kultúru, vedomie štátnosti, ba im patrí aj prvenstvo v založení, v našom chápaní, vysokej školy, na ktorej sa po prvýkrát v dejinách pripravovali budúci kňazi. Ale všetky tieto vetvy stromu boli zakorenené vo viere. Ak dnes oslavujeme našich vierozvestcov, iste si ich môžeme pripomenúť z viacerých hľadísk. Ale ak opomenieme misiu viery, tak len potvrdíme, že ich misii nerozumieme.“ 

V kázni pripomenul aj potrebu duchovnej obrody súčasnej Európy, ktorá potrebuje viesť úprimnejší dialóg a prejsť od ekonomiky orientovanej na zisk k sociálnej ekonomike. „Aj Slovensko má veľký potenciál, ktorý môžeme ukázať počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie. Záleží len na nás, čo ponúkneme,“ pripomenul v kázni. 

Význam cyrilo-metodskej misie v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života. „Treba ísť ďalej a treba rozvíjať túto myšlienku, pretože budovanie mladého Slovenska a my sme stále ešte mladí, náš štát vznikol v roku 1993, je zákonom prežitia Slovákov v 21. storočí. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti, nás dali dohromady,“ uviedol predseda vlády SR Fico. (Sy)

Primátor Jozef Dvonč zasadil lipu slovanskej vzájomnosti

V mestskom parku zasadili v utorok pamätnú lipu slovanskej vzájomnosti. Do sadenia stromu sa aktívne zapojil aj primátor Jozef Dvonč, prítomný bol i prednosta úradu Igor Kršiak. Sadenie symbolu slovanstva sa uskutočnilo v rámci podujatia Slovanský svet, ktoré bolo súčasťou festivalu Slavica fest a mestských slávností. Iniciátormi boli motorkári z rôznych európskych klubov, ktorí prišli do Nitry po viacerých trasách. (Sy)

Foto a články: (J, Sy)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022