Nitra hostí Ekotopfilm
13. jún 2017
Nitra hostí Ekotopfilm - Envirofilm, najstarší environmentálny filmový festival na svete

Dnes dopoludnia prednosta Mestského úradu v Nitre Igor Kršiak v jednej z kinosál Mlyny Cinemas slávnostne otvoril Ekotopfilm – Envirofilm – medzinárodný filmový festival tematicky zameraný na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj. Prednostovi I. Kršiakovi zároveň organizátori odovzdali pohár ako prejav vďaky a spolupráce mesta pri organizácii festivalového diania.

 

Mesto Nitra sa na dva dni stalo partnerom regionálnej tour festivalu a obyvatelia majú možnosť pozrieť si vybrané víťazné filmy v Mlyny Cinemas.

Program sa začal Junior festivalom, ktorý je určený pre žiakov a študentov ZŠ a SŠ. Večerný program o 18.00 hod. je určený širokej verejnosti. Popri premietaní víťazných filmov je pripravený aj sprievodný program, v rámci ktorého sa uskutočnia dve diskusie – Aj Nitra chce byť Smart City a Moderné a rozumné riešenie odpadov. „Vyvíjame aktivity, aby sa projekt Smart City začal v Nitre čo najskôr. Mestá sa stanú miestami rozvinutej infraštruktúry, ktorá bude základom ekonomiky 21. storočia. Budú mať modernú verejnú dopravu, ktorá zníži počet áut jazdiacich na benzín či naftu. Mladým ľuďom ponúknu štúdium profesií budúcnosti a sebarealizáciu tam, kde sa narodili. Budú to práve inteligentné mestá, ktoré zmenia priemysel a služby vo svojom okolí tak, aby boli zdravšie a čistejšie,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.  Text a foto: (SY)

 

Nitra, 9. jún 2017 – Nitra sa stala partnerom regionálnej tour Ekotopfilm – Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom. Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť Nitrania vidieť 20. – 21. júna v Mlyny Cinemas. Vstup je ZADARMO.

 

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm (ďalej len „Ekotopfilm – Envirofilm“) má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa konal jeho 44. ročník. Počas jedného týždňa prinesol viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 40 spíkrov a  viac ako 19 000 návštevníkov.

 

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Nitra je v poradí ďalším mestom, kam prinášame naše regionálne festivaly a v spolupráci s mestami a samosprávami celkovo plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm – Envirofilm a dodáva: Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor pre otvorenú diskusiu o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí z Nitry a okolia, charakteristickej svojou krásnou prírodou, bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody.“

 

Festival uvítal aj primátor mesta Nitry Jozef Dvonč: Som rád, že v rámci tohtoročného EKOTOPFILMU máme možnosť prezentovať návštevníkom festivalu projekt inteligentných a moderných miest – Smart City. A to aj z toho dôvodu, že práve mestá sa stanú miestami rozvinutej infraštruktúry, ktorá bude základom ekonomiky 21. storočia. Budú mať modernú verejnú dopravu, ktorá zníži počet áut jazdiacich na benzín, či naftu. Mladým ľuďom ponúknu štúdium profesií budúcnosti a sebarealizáciu tam, kde sa narodili. Budú to práve inteligentné mestá, ktoré zmenia priemysel a služby vo svojom okolí tak – aby boli zdravšie a čistejšie. Nitra chce v tomto smere patriť k priekopníkom na Slovensku. Plánujeme aplikovať inteligentnú a modernú verejnú dopravu, pokračovať v modernizácii verejného osvetlenia, nakladať ekologickejšie s odpadom a výhodnejšie hospodáriť s vodou a teplom. V oblasti energetického manažmentu ponúkneme ešte prepracovanejší systém, ktorý zjednoduší spracovanie elektronických žiadostí od občanov. Cieľomsmart cities“ je spríjemniť občanom život a ešte viac zvýšiť ich komfort. Aj preto vyvíjame aktivity, aby sa tento projekt začal v Nitre realizovať čo najskôr. Pretože Nitra chce byť Smart tiež .“

Ekotopfilm – Envirofilm sa bude konať v utorok a stredu 20. a 21. júna v nitrianskom obchodnom centre Galéria Mlyny – Mlyny Cinemas. Jeho program začína doobeda Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Popri premietaní víťazných filmov je pripravený aj sprievodný program „mimo plátna“, v rámci ktorého vám predstavíme dve zaujímavé diskusie s názvom Aj Nitra chce byť SMART CITY“ a „Moderné a rozumné riešenie odpadov“.

Vstup na festival je ZADARMO. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk

Súbory na stiahnutie:

 

EKOTOPFILM – ENVIROFILM

NITRA – MLYNY CINEMAS

UTOROK – STREDA, 20. – 21.06.2017

 

UTOROK 20.06.2017 – SÁLA A

16:00         AKO SA ZRODIL PRALES                                             SK DABING         003         AT/52’

Film, ktorý vznikal tri roky, odhaľuje veľmi zložité partnerské vzťahy medzi rastlinami, hmyzom a živočíchmi, ako aj evolučnú kreativitu a inteligenciu stromov. Úžasné zábery nás prenesú hlboko do odľahlých lesov rakúskeho národného parku Kalkalpen. Je to najrozľahlejšia divočina v Alpách. Človekom nerušená divoká príroda je už takmer štvrť storočia v rukách  dramatického cyklu rastu a rozkladu, ktorý neochvejne vládne tejto jedinečnej krajine. 

17:00   MIKROPÔROD                                                             SK DABING       146      UK/59’

Dvanásť svetových vedeckých kapacít sa pozerá cez mikroskop na pôrod celkom iným spôsobom. Ozrejmujú dôležitosť nášho mikrobiómu, triliónu baktérií, ktoré obývajú naše telo. Film odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca. Toto okno sa týka pôrodu. Ak ho prepasiete, dôsledky môžu byť viditeľné neskôr na celoživotnom zdravotnom stave našich detí, či ďalších generácií.

18:00   MIMO PLÁTNA: AJ NITRA CHCE BYŤ SMART CITY           SK/                              SK/50’

Mesto Nitra sa v týchto dňoch usiluje o vypracovanie konceptu SMART CITY. SMART CITY je mesto, ktoré je energeticky efektívne, šetrí zdroje, produkuje minimum emisií a snaží sa vytvoriť pre svojich obyvateľom najvyššiu kvalitu života v meste , v ktorom žijú. V tomto príspevku sa účastníci diskusie môžu dozvedieť, ktoré projekty plánuje Mesto Nitra realizovať v rámci konceptu ,,Inteligentné a moderné mesto“. Navštívte Ekotopfilm a prispejte aj v svojimi nápadmi k budovaniu ,,SMART CITY NITRA“! Hostia: Ing. Katarína Koncošová, PhD. – koordinátorka projektu SMART CITY NITRA.

19:00   PÚŠTNA RUŽA                                                             SK ZNENIE        095      SK/30’

Ako dostať vodu do púšte a zabezpečiť dostatok vlahy pre rastliny a dobytok? Tento rébus sa snažili riešiť obyvatelia indického Rádžastánu po stáročia. Úspechu sa však dočkal až projekt Chauka System, teda spôsob zachytávania dažďovej vody a jej využívanie na dlhodobo neúrodných pláňach. Zaujímavé je, že na to prišli ľudia bez vzdelania a skúseností s vedou, po rokoch skúšania a omylov. Dodnes je to svetový unikát, ktorý prichádzajú obdivovať odborníci nielen z Indie, ale aj zo zahraničia.

19:30   TAM NIEKDE V BANGLADÉŠI                                         SK DABING       159      SG/47’

Hazaribagh – notoricky známy ako jedno z najľudnatejších miest sveta. Tento garbiarsky kraj čelí kritike vážneho znečisťovania rieky. Belinda Lee navštevuje garbiareň, aby sa presvedčila ako mladí a starí robotníci zarábajú na živobytie a pritom riskujú svoje zdravie.

20:30   BAOBABY MEDZI SÚŠOU A MOROM                             SK DABING       038      FR/55’

Baobaby patria medzi najpozoruhodnejšie stromy našej planéty, a to nielen pre svoju veľkosť a originálny tvar. Život týchto obrov na Madagaskare ohrozuje odlesňovanie.  Cyrille Cornu a Wilfred Ramahafaly cestujú na piroge do srdca baobabých lesov, prebádajú 400 kilometrov divokého a izolované pobrežia juhovýchodného Madagaskaru. Film zaznamenáva ich cestu a odhaľuje ich objavy, stretnutia, vedecké výsledky o baoboch a krajine, ktorá nebola ešte skoro nikdy nafilmovaná alebo fotografovaná. 

STREDA 21.06.2017 – SÁLA A

16:00   SNEŽNÉ OPICE                                                             CZ DABING       081      US/56’

Vydajte sa s nami na cestu hlboko do snehom zapadnutých hôr stredného Japonska a zoznámte sa s Hirom, odvážnou mladou snežnou opicou. Jej oslňujúca osobnosť dá zrod nezvyčajnému priateľstvu. Pridajte sa k Hirovi a jeho širšej rodine na celoročné dobrodružstvo v srdci japonských Álp, v ktorom zažijete kruté búrky, zrod nového života a tragédiu smrti.

17:00   DIVOKÉ SLOVENSKO                                                    SK ZNENIE        049      SK/53‘

Pod hladinou mora oblakov, rieky času aj každodennosti, každý deň a znova sa zobúdzajú a rodia nové príbehy ľudí, zvierat, aj neživej, no života plnej krajiny. Aj ten najmenší a najskromnejší z týchto príbehov a jeho nositeľov si pýtajú svoje miesto na slnku –  a právom. Príroda Slovenska je pestrou zmesou rôznorodých zvierat a rastlín, údolí riek a horských lesov, nížin a hôr. Nikde inde v strednej Európe neexistuje toľko pralesových reliktov, a veľkých dravcov ako tu v slovenských Karpatoch.

18:00   MIMO PLÁTNA: MODERNÉ A ROZUMNÉ RIEŠENIA ODPADOV                            SK/       50’      

Nakladanie s odpadmi zrkadlí úroveň našej kultúry. Efektivitu ovplyvňuje okrem dobre fungujúceho systému aj uvedomelosť a kultúrna vyspelosť občanov. Úlohou „smart cities“ je odstrániť všetky prekážky, ktoré bránia čo najvyššej možnej miere recyklácie a zhodnocovania odpadov. Mesto Nitra je prvým mestom na Slovensku, ktoré zaviedlo polopodzemné kontajnery. V súčasnosti ich má už 140. O rozumnom zhodnocovaní odpadov a ďalších „smart“ riešeniach mesta nám viac porozprávajú odborníci. Hostia: Ing. László Sólymos – Minister životného prostredia SR, Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc. – primátor mesta Nitry, Ing. Ladislav Peniaško – riaditeľ Nitrianskych komunálnych služieb, Ing. Pavel Jakubčin – vedúci oddelenia komunálnych činností a životného prostredia, MsÚ Nitra, Ján Lištinský – spoločnosť Sensoneo j.s.a.

19:00   GAIA – VEĽKÁ MATKA                                                  SK DABING       153      ES/49‘

Výnimočný dokumentárny film o pôvode, evolúcii a budúcnosti našej Zeme. Sústredí sa na hlavné geologické koncepcie a úlohu života a ľudí. Fakty a myšlienky dopĺňajú pôsobivé ilustrácie a animácie, ako aj skutočné miesta v Katalánsku, Anglicku, Škótsku a Baskitsku. Tiež pojednáva o hrozbách, ktorým musí čeliť udržateľnosť našej planéty.

20:00   ŠPINAVÉ ZLATO                                                            CZ DABING       077      DE/29’

V obchode so zlatom má Švajčiarsko vedúce postavenie na trhu. Štyri najväčšie rafinérie zlata sú práve vo Švajčiarsku. Hlavným obchodným argumentom je záruka, že zlato pochádza z nespochybniteľných zdrojov. Ale pochybnosti stále sú. Peru je jedným z najdôležitejších dodávateľov zlata pre švajčiarske rafinérie. Aký pochýbný je vlastne celý medzinárodný biznis zo zlatom?

20:35   ŽIJEME POD VODOU                                                    SK DABING       201      DE/07’

„Podmorskí” nadšenci, potápači a filmári z organizácie Jetlagged dávajú koralom novú šancu na život. Na ostrovnom raji Indonézie stavajú vážne poškodeným koralom umelé koralové útesy. Konštrukcie sú vybavené zvláštnosťou – elektrickým prúdom. Vďaka nemu rastú koraly rýchlejšie a sú zdravšie. Úspech projektu je skutočne prekvapujúci.     

20:40   ĽUDSKÉ TELO: MIKROSKOPICKÉ SAFARI                        CZ DABING       185      FR/52’

Rovnako ako naša Zem, aj naše telo sa skladá z úchvatných povrchov a tvarov, a tiež v sebe ukrýva prekvapujúce živé tvory. Nazrite cez unikátny mikroskop na safari, v ktorom žijú, na tvory, ktoré tam prosperujú, súťažia, kŕmia sa, pária, množia a umierajú, či už na povrchu nášho tela alebo v jeho hlbinách. Niektoré nám môžu pripadať ako škodná, iné ako užitočné, či dokonca nevyhnutné pre naše prežitie. Všetky sa podieľajú na krehkej biologickej rovnováhe, dotiahnutej do dokonalosti vďaka našej evolúcii. Ich biodiverzita je pre zdravie nášho tela nevyhnutná.

UTOROK 20.06.2017 – SÁLA B

16:00   NÁVRAT ZUBRA                                                            SK ZNENIE        177      SK/26‘

Európa bola kedysi nielen krajinou rozmanitých lesov a majestátnych stromov, ale aj majestátnych zvierat. Bežnými druhmi tu boli zubry, pratury, divé kone… Početné stáda pasúcich sa veľkých bylinožravcov tu nielen žili, ale krajinu zároveň významne formovali. Človek mnohé druhy postupne vytlačil, alebo dokonca úplne vyhubil. Zubor – najväčší európsky bylinožravec – unikol vyhynutiu len o vlások, prežil len v umelých chovoch a dnes sa po mnohých rokoch vracia aj do našej prírody späť…

16:30   STRÁŽCOVIA ZEMIAKOV                                                           SK ZNENIE        068      DE/43’

V peruánskych Andách, neďaleko Cuzca, v nadmorskej výške 4500 metrov leží skutočný poklad Inkov: zemiaky. Už pred 8000 rokmi ich pestovali pôvodné kmene vysoko v horách. Dnes uchovávajú toto dedičstvo domorodí Kečuánci. Na strmých horských svahoch pestujú farmári asi 3000 rôznych odrôd. Z ich zápasu o zachovanie tohto bohatého dedičstva máme osoh všetci. Pretože zemiaky sú jednou zo základných potravín sveta.        

17:20   DOTYK DIVOČINY                                                        SK DABING       082      US/53’

Neuveriteľný príbeh spisovateľa a novinára Joea Huttoa, ktorý si za predmet svojho výskumu zvolil divoko žijúce stádo jelenčekov ušatých. Strávil s nimi neuveriteľných 7 rokov. Tieto výnimočne inteligentné zvieratá, ktoré sú normálne veľmi plaché, ho prijali za člena svojho stáda, stal sa jedným z nich. Dovolili mu s nimi putovať, dotýkať sa ich, dokonca ležať pri gravidnej samici a prihovárať sa jej nenarodeným mláďatám.   

18:20   MOBILNÉ TELEFÓNY – POŽENHNANIE, ČI HROZBA?                     SK DABING       084      DE/52‘

Na svete je v súčasnosti skoro sedem miliard mobilných zariadení, vrátane smartfónov, z toho asi 700 miliónov len v samotnej Európe. Ale nie je ich radiácia oveľa nebezpečnejšia ako tvrdia ich výrobcovia a predajcovia? Aký to má na nás vplyv? Nové francúzske štúdie dokazujú možnú spojitosť medzi používaním mobilných telefónov a rakovinou, ľudia ktorí používajú svoje telefóny pričasto majú väčšie riziko zhubného nádoru na mozgu.   

19:15   ĽADOVÁ PLANÉTA – ALPY, HORSKÉ ĽADOVCE POD DROBNOHĽADOM                SK DABING       181      FR/51‘

Na úpätí Mont Blancu sa rozprestierajú ľadovce. Alpské ľadovce patria medzi najcitlivejšie na svete. Uvidíte agóniu prvých obetí, ľadovcov vo výške menej ako 3500 metrov nad morom. Ekonomický a geologický dopad im zasadil smrteľné rany, ktoré sa prejavia v blízkej budúcnosti.

20:10   HROMADNÉ VYMIERANIE: ŽIVOT NA HRANICI               SK DABING       069      US/46’

Je záhadou globálnych rozmerov: päťkrát v histórii Zeme bol život na prahu totálneho vyhynutia, obrovská väčšina rastlín a živočíchov vyhladená v geologickom momente. Čo zapríčinilo tieto dramatické udalosti? A čo nám to môže povedať o osude nášho sveta? Vedci po celom svete skúmajú hromadné vyhynutia našej hlbokej minulosti, aby zistili aký to môže mať vplyv na náš dnešok. 

STREDA 21.06.2017 – SÁLA B

16:00   SLOBODA, ORLIA LEGENDA                                          SK DABING       195      FR/51‘

Pôsobivý a dojemný príbeh o náhodnom stretnutí dvoch orliakov morských, samca žijúceho vo voľnej francúzskej prírode a samice, ktorá žila roky v zajatí. Samec je slobodný, ale sám. Majestátne sa vznáša, ale život je k nemu krutý. Sledujeme ako sa samica mení na divokého dravca pod starostlivým dohľadom muža, ktorý sa rozhodol zmeniť jej osud a vrátiť jej slobodu.   

17:00   DETEKTÍV LOS                                                             SK DABING       039      DE/53‘

Los je kráľom lesa, ikonické zviera, ktoré je pre švédsku prírodu veľmi dôležité. Na ostrove Oland, druhom najväčšom švédskom ostrove, sa však deje niečo nekalého. Už niekoľko rokov sa nedarí losom vychovať svoje potomstvo, sotva sa dožíva jedného týždňa. Ale prečo? Je to záhada. Vtedy prichádza na scénu losí detektív. Jeho misia je zistiť, čo sa deje s losmi z ostrova Oland ešte pretým, ako bude neskoro. Využije pritom najmodernejšiu techniku a investigatívne myslenie, aby nakoniec záhadu vyriešil.

18:00   ČÍNA ZBLÍZKA – OBED ZADARMO                                             SK DABING       157      SG/23‘

Tridsaťročný ekonomický rast priniesol čínskej spoločnosti blahobyt … a obezitu. Deti z miest síce priberajú, ale na vidieku sa deje pravý opak. Milióny detí chodia do školy hladné. Ale ak sa Obedu zadarmo, najrýchlejšie rastúcej online iniciatíve obyčajných ľudí, podarí dosiahnuť svoj cieľ, potom nebude v Číne ani jedno hladné dieťa. 

18:30   KALAHARI – POTOPA V PÚŠTI                                      SK DABING       035      DE/43‘

V srdci púšte Kalahari leží jedno z najväčších a najunikátnejších mokradí sveta – delta Okavanga. Nič nenasvedčuje tomu, že by tomutu raju na Zemi malo onedlho odzvoniť. Ale práve kvôli jeho pominuteľnosti nenájdete podobné miesto, kde by žilo také množstvo fascinujúcich živočíchov na tak malej rozlohe. Každý rok sa srdce Botswany, Okavango, premení na obrovský labyrint riek, jazier a lagún. Ale ako to už býva, človek je opäť hrozbou tohto krehkého ekosystému.

19:20   NEVŠEDNÍ ĽUDIA                                                         SK DABING       034      TR/45‘

Metin Akinci (56) je znudený mestským životom a nevie odolať pokušeniu presťahovať sa do dedinky, v ktorej vyrastal. Jedného dňa opustí svoje dve odrastené deti a ženu. Rozhodne sa vrátiť a usadiť vo vysokohorskej dedinke Camlihensin (1000m n.m.). Metin, milovník prírody, je proti výrubu stromov a devastácii prírody. Najbližšia prístupová cesta k domu je vzdialená niekoľko hodín chôdze. Ale Metin žiadnu cestu nepotrebuje. Má odvahu a postaví si lanovku, ktorá spája jeho dom s hlavnou cestou.

20:10    ŠŤASTNÝ DÁŽĎ                                                            CZ DABING       085      FR/52‘

Každý rok sa počas monzúnov rieky a potoky z Číny, Nepálu, Bhutánu a Indie zlievajú, prelievajú a zároveň vyživujú bangladéšsku pôdu. V Daudkandi, 2 hodiny juhovýchodne od Dhaky, sa Morshed Millat Sakiul, z neziskovej organizácie Shisuk, rozhodol uskutočniť svoj zámer a využiť záplavové zóny na chov rýb. Rozvinula sa nová miestna ekonomika, vznikli nové pracovné miesta a obchody. Zabezpečili hojnosť rýb a lepšiu úrodu ryže. 

 

 

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

www.ekotopfilm.sk


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022