Nitra bez plných betónových plotov
13. február 2019
Územný plán mesta v šiestom doplnku aktualizoval oblasť malej architektúry, medzi ktoré patria aj oplotenia stavebných pozemkov

Po novom – oplotenie v polohe uličnej čiary je možné riešiť najviac do 1,8 metra, medzi pozemkami je výška pletiva určená maximálne do 2,1 metra.

„Oplotenie v polohe uličnej čiary vo výške do 1,8 metra je možné riešiť v kombinácii nepriehľadných častí (plné murivo s nikou na odpadové nádoby, elektromer, plynomer) a transparentných častí v pomere 30:70. Za oplotením sa doporučuje výsadba vysokých stálozelených porastov pre vytvorenie optickej bariéry a izolačnej bariéry pre elimináciu vplyvov hluku a zachytávanie prachu z uličného priestoru.  Oplotenie medzi pozemkami  je učené maximálne do výšky 2,1 metra  z transparentných materiálov – pletiva, alebo v kombinácii so živým plotom zo stálozelených porastov,“ spresňuje útvar hlavného architekta.

V praxi to znamená, že výsadba vhodných stromov za priehľadným oplotením postupne vytvorí optickú, aj izolačnú  bariéru, odstráni hluk a zachytí tiež prach z uličného priestoru.

Mesto Nitra spomínaným opatrením vyvíja aktivity k tvorbe ekologickejšieho prostredia, nakoľko betónové ploty boli škodlivé nielen voči životnému prostrediu (neprúdil rovnomerne vzduch) ale boli prekážkou aj pre voľne žijúce zvieratá (napr. vtáky).   

 

(AJ)   


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022