Nedožité deväťdesiatiny Jozefa Dóczyho
19. november 2019
Mesto Nitra ocenilo herecké umenie barda nitrianskeho divadla a celoživotnú vernosť jednému divadlu udelením Ceny mesta Nitry ako aj Čestného občianstva mesta Nitry

Mesto Nitra ocenilo herecké umenie barda nitrianskeho divadla a celoživotnú vernosť jednému divadlu udelením Ceny mesta Nitry ako aj Čestného občianstva mesta Nitry. 

Práve dnes, 19. novembra, si pripomíname nedožité 90. narodeniny jednej z najvýraznejších hereckých osobností v histórii nitrianskeho divadla Jozefa Dóczyho.

Svoje rodné mesto Nitru nadovšetko miloval a zostal mu verný počas celého svojho života. Začínal ako obchodník, čomu sa prestal venovať, keď nastúpil do súboru vtedajšieho Krajového divadla v Nitre. V divadelnej roli sa prvýkrát predstavil ako člen ochotníckeho krúžku tovarišov, následne ho do svojho krúžku prijal Andrej Bagara. V tom období pôsobili v nitrianskom divadle také osobnosti ako Vlado Müller, Pavol Haspra, Dušan Blaškovič, Viera Strnisková či Magda Paveleková.  Tak sa začala jeho nitrianska divadelná dráha, v ktorej počas 50 rokov stvárnil vyše 170 postáv. Svoju poslednú divadelnú rolu stvárnil v muzikáli Modrá ruža na doskách nitrianskeho DAB.

Jozef Dóczy bol v časoch svojej najväčšej slávy jedným z najobsadzovanejších hercov. Do sŕdc divákov sa zapísal predovšetkým ako komik. Popri divadle účinkoval vo viacerých filmoch, televíznych programoch a inscenáciách, nezabudnuteľná je jeho postava Moráka v Svákovi Raganovi či vo filmovom spracovaní Adama Šangalu, ale aj vo filmoch Rivers of Babylon, Šípková Ruženka, Pán a hvezdár, Sebechlebskí hudci, Milosrdný čas, či Demokrati…

Jozef Dóczy bol držiteľom viacerých ocenení. Za svoje herecké umenie mu udelili titul Zaslúžilý umelec a v roku 2001 Cenu Jozefa Kronera.

V roku 1995 mu bola udelená Cena mesta Nitry za celoživotný prínos a výrazný rozvoj divadelného a filmového umenia.

Mesto Nitra ocenilo 11. decembra 2009 jeho herecké umenie udelením Čestného občianstva mesta Nitry za „celoživotné dielo obohacujúce ľudské poznanie a za originálne stvárnenie divadelných a filmových postáv“.

V roku 2010 mu bol prezidentom Slovenskej republiky udelený Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti umenia, osobitne divadelného.

Do hereckého neba odišiel vo veku 83 rokov v pondelok 21. januára 2012. Na televíznych obrazovkách sme ho mohli naposledy vidieť v decembri 2011 v projekte Adventných koncertov RTVS.  

Mesto Nitra si spomína na herca Jozefa Dóczyho ako na výraznú osobnosť svojich novodobých dejín.                                                                                               

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022