Na úrad prišla tvorba hendikepovaných umelcov
9. apríl 2019
Mestský úrad skrášľujú umelecké diela. Inštalované tu budú do 18. apríla

Mestský úrad skrášľujú umelecké  diela. Inštalované tu budú do 18. apríla.

V rámci  projektu  Národná prezentácia  umenia  hendikepovaných  umelcov  SR môžu  návštevy a klienti, ktorí prídu v týchto dňoch mestský úrad, obdivovať rôzne maľby, fotografie, ukážky perokresby, drevorezby a drotárstva, vytvorené umelcami s hendikepom.

Prezentáciu tohto umenia hendikepovaných umelcov pripravilo mesto Nitra v spolupráci s Občianskym združením REFLEXY. DOMKO – Domov sociálnych služieb Košice predstavuje zábery mentálne postihnutých mladých fotografov. Medzi fotografiami vystavenými vo foyeri sú aj snímky Márie Oslovičovej, ktorej fotoaparát učaroval v roku 2009 a odvtedy ho nepustila z ruky. Zaujmú aj snímky so športovou tematikou od Jána Miškoviča z Banskej Bystrice. Od roku 1983 bol aktívnym športovcom, v súčasnosti sleduje športové dianie cez hľadáčik aparátu, za svoje zábery získava jedno ocenenie za druhým.

Z maliarskeho umenia môžu návštevníci obdivovať ukážky z tvorby klientov DEMY Trenčín a neziskovej organizácie Domovina. Medzi vystavenými dielami iste na prvý pohľad zaujmú drevorezbárske  diela vozičkára Slavomíra Dlubača  z Banskej  Belej, drevené sochy jednorukého umelca Jaroslava Velčického z Uhrovca či fotografie zo živočíšnej ríše Jozefa Šeršeňa zo Stropkova, ktorý je tiež na vozíčku. Jeho fotografické umenie je na takej úrovni, že niektoré z jeho prác zverejnili aj v Encyklopédii Slovenskej akadémie vied.

Obdiv si zaslúži aj dielo slabozrakého Juraja Šeríka z Čadce, pravnuka Jozefa  Holánika-Bakeľa,  ktorý je  považovaný za zakladateľa drotárstva na Slovensku a jeho diela sú  kultúrnym  dedičstvom  našej  krajiny.  „Počas piatkovej vernisáže si návštevníci mohli pozrieť kráľovské korunovačné klenoty, patinované 23-karátovým zlatom.  Ide o unikátne dielo, ktoré  umelec  venoval  Slovenskej  agentúre  na  podporu  zdravotne postihnutých občanov,“ prezradil na vernisáži predseda organizácie Arpád Beník.

„Mesto Nitra dlhodobo podporuje rôzne filantropické projekty, ktoré aktívne napomáhajú zlepšiť  kultúrne, zdravotné a sociálno-spoločenské podmienky hendikepovaných občanov na Slovensku. Teší ma, že umenie prišlo za občanmi a že sa vestibul mestského úradu zmenil na príjemné miesto skrášlené umením zdravotne hendikepovaných umelcov,“ uviedol na vernisáži  primátor Nitry Marek Hattas. Zároveň sa poďakoval predsedovi združenia Arpádovi Beníkovi, ako aj umelcom za možnosť spoznať ich jedinečné umenie.  

„Veľmi radi podporíme projekty, ktoré sa snažia zlepšovať podmienky znevýhodnených ľudí. Dúfam, že sa táto výstava stretne s pozitívnou odozvou a chcem veriť, že týmto spôsobom spríjemníme občanom vybavovanie si ich záležitostí na úrade,“ povedal primátor.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022