Na stanici je nádoba na použité striekačky
18. júl 2019
Vlani bolo v uliciach Nitry až 64 voľne pohodených ihiel. Aj to len tých, o ktorých sa vedelo.

Vlani bolo v uliciach Nitry až 64 voľne pohodených ihiel. Aj to len tých, o ktorých sa vedelo.

Na autobusovej stanici v Nitre pribudla bezpečnostná nádoba Fixpoint na použité injekčné striekačky. Vhadzovať ich sem môžu užívatelia drog, rôzni pacienti aj obyvatelia, ak nájdu na zemi odhodenú injekciu.

Nitra je po Trnave len druhým mestom, v ktorom sa nachádza takýto kontajner. O jeho inštalovanie sa postaralo Združenie Storm, ktoré pracuje s užívateľmi drog.

Fixpoint osadili na stanicu práve preto, aby chránili obyvateľov pred možnými rizikami z voľne pohodených injekcií. Len vlani Združenie Storm z nitrianskych trávnikov a chodníkov pozbieralo a bezpečne zlikvidovalo až 64 kusov voľne pohodených ihiel. Okrem vlastných nálezov reagovalo združenie aj na telefonáty od obyvateľov či od mestských policajtov.

Stanicu si vybrali práve preto, že ide o druhé najčastejšie miesto, kde injekčné striekačky nachádzajú. Tým prvým je Klokočina. Keďže je však rozľahlá, nedokázali by nájsť jediné vhodné miesto, kde by sa bezpečnostná nádoba hodila.

Fixpoint je špeciálna nádoba. Navrhli ju tak, aby sa prsty neporanili o vhodené ihly. Rovnako sa neporania ani pracovníci združenia pri vyprázdňovaní nádoby, pretože v jej vnútri je ďalšia nádoba, z ktorej sa dajú striekačky bezpečne vyklopiť.

Predstavitelia Združenia Storm i tak upozorňujú ľudí na zvýšenú opatrnosť pri snahe bezpečne zlikvidovať striekačky. „Najlepšie je, ak použijete vreckovku alebo vrecko ako ochranu ruky. Následne injekčnú striekačku zodvihnete za piest a vhodíte do Fixpointu,“ povedal Pavol Ščasný zo združenia.

Ak na odhodené striekačky natrafíte v lokalite ďaleko od bezpečnostnej nádoby, Ščasný radí vhodiť ich do prázdnej fľaše alebo plechovky – predíde sa tak prípadným rizikám pre pracovníkov, ktorí triedia odpady. „Nemusíte sa báť, že by ihla prepichla umelohmotnú fľašu – je tak jemná, že niekedy sa ohne pri vpichovaní do žíl našich klientov,“ povedal Pavol Ščasný.

Ďalším zo spôsobov, ako bezpečne odstrániť odhodené použité striekačky, je kontaktovanie pracovníkov Združenia Storm na čísle 0905 943 229 alebo na maile zdruzenie.storm@gmail.com.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022