Na Klokočine hovorili o parkovaní aj o územnom pláne
12. november 2019
Primátor Marek Hattas a klokočinskí poslanci sa stretli s občanmi najväčšieho nitrianskeho sídliska

Primátor Marek Hattas a klokočinskí poslanci sa stretli s občanmi najväčšieho nitrianskeho sídliska.

 

Samotná diskusia, ktorú viedla predsedníčka klokočinského výboru Petra Ajdariová, sa točila hlavne o parkovaní i územnom pláne – ako aj ďalších problémoch najväčšieho nitrianskeho sídliska.

Čo sa týka nevyhovujúcej statickej dopravy, radnica predstavila riešenia, ktoré plánuje spraviť na sídliskách. „Parkovanie musí mať systém, musí byť stanovené kto, kde – a za akých podmienok môže parkovať. Jednoznačne chceme zvýhodniť rezidentov, medzi naše priority v tejto oblasti patrí bezpečnosť a preferovať budeme tých ľudí, ktorí majú menší počet áut. Potrebujeme však presné dáta a údaje nielen o počte parkovacích miest, ale aj o ŠPZ áut, ktoré pred bytovkami parkujú. Preto autá počítame vo večerných hodinách,“ povedal, okrem iného, primátor Marek Hattas.

Informácie k parkovaní doplnil vedúci odboru inovácií, transparentného riadenia a klientskej spokojnosti Martin Horák: „Možno sledujete naše kroky, ktoré teraz robíme. Momentálne počítame autá, chceme zreálniť počet parkovacích miest s tým, aby ľudia mohli parkovať čo najbližšie pri svojich domoch. Chcel by som však doplniť, že niektoré miesta sú aj nevyužité a ľudia sa radšej tlačia pred bytovkami. Ako príklad by som uviedol Čajkovského a Jurkovičovu ulicu. A pritom je tam o pár metrov, na mieste kde sa organizuje Klokočinský jarmok 90 parkovacích miest, resp. pri Sandokane ďalších 30 či 40.“

Čo sa týka parkovania, riešením je aj zjednosmerňovanie ulíc a záchytné parkoviská. „Práve zjednosmerňovanie ulíc sa osvedčilo v Starom meste, kde týmto spôsobom vznikli desiatky nových parkovacích miest,“ dodal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.     

Čo sa týka územného plánu mesta, ten by mal byť funkčný, ale hlavne slúžiaci občanom. „Príklad by sme si mohli napríklad zobrať z Brna,“ konštatoval primátor  Marek Hattas.

A čo najviac trápi občanov Klokočiny?

Problémy zhrnul Milan, ktorý býva pätnásť rokov v spodnej časti sídliska: „Chýbajúce nájomné byty pre mladých, lebo všetky, aj na Klokočine sú drahé. Aj preto sú štartovacie byty pre mladé rodiny s deťmi nutnosťou.  A tiež doplnenie mobiliáru, hlavne lavičiek. V lete si nie je kam sadnúť.“       

 

Andrej Jančovič

foto: autor


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022