Na Dňoch slovenskej kultúry v partnerskom meste Osijek aj naši matičiari
30. máj 2019
Matičiari z mestských častí Janíkovce a Dražovce spolu s matičiarmi z Čakajoviec navštívili v uplynulých májových dňoch partnerské mesto Osijek

Matičiari z mestských častí Janíkovce a Dražovce spolu s matičiarmi z Čakajoviec navštívili  v uplynulých májových dňoch partnerské mesto Osijek.

 

Zároveň reprezentovali rýdzo slovenský folklór na Dňoch slovenskej kultúry v Osijeku a 25. detskej prehliadke slovenského folklóru v Chorvátsku.  

Slovenská menšina každoročne organizuje Dni slovenskej kultúry v Osijeku. Na tohtoročných slávnostiach, ktoré sa uskutočnili v dňoch 10. až 12. mája, si pripomenuli aj desaťročnú spoluprácu medzi Maticou slovenskou v Osijeku a Maticou slovenskou v Čakajovciach.

Dňami slovenskej kultúry ožili priestory Základnej školy A. Mihanovića v Osijeku. V kultúrnom programe účinkovali ochotníci z MS Osijek, MS Josipovac, členovia kultúrno-umeleckého spolku Komletinci z Chorvátska, Janíkovská studnička pôsobiaca pri MO MS v Nitre-Janíkovciach, folklórna skupina Matičiar pôsobiaca pri MO MS v Čakajovciach a detský časť folklórnej skupiny Tradícia z Nitry-Dražoviec.

Súbory sprevádzali Oľga Haringová, predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v Janíkovciach a Genovéva Horváthová, predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v Čakajovciach. Deti z Dražoviec sprevádzali rodičia.

Cestu matičiarov do chorvátskeho Osijeku finančne podporilo mesto Nitra. „Radnica s radosťou podporuje aktivity tohto druhu, pretože ich výsledkom je udržiavanie partnerskej spolupráce a utužovanie vzťahov medzi Nitranmi a Slovákmi v Osijeku. Potešiteľné je aj to, že sa rozvíja folklór, ako aj národné povedomie. Neoceniteľná je tiež podpora dlhoročnej spolupráce Matíc slovenských v Nitre aj v Osijeku,“ uviedla Miriam Horníková z nitrianskej radnice.

 

Text: Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022