Muž bez lístka sa vyhrážal plavčíkovi smrťou
21. august 2020
Prinášame vám prehľad udalostí, ktoré riešila mestská polícia v uplynulom období

Prinášame vám prehľad udalostí, ktoré riešila mestská polícia v uplynulom období.

 

10.8.2020 – PondeloK:

Plotový akrobat

Voda je v lete bezpochyby lákadlom, no na kúpalisko majú jeho návštevníci vchádzať len cez vstupnú bránu. V pondelok sa však našiel muž, ktorý mal na to zrejme iný názor. Preskočil plot, odmietal zaplatiť vstupné a plavčíkovi sa dokonca vyhrážal smrťou. Privolaní mestskí policajti hovorili s plavčíkom a kontrolovali areál kúpaliska aj priľahlého okolia, no dotyčného muža už nikde nenašli. Oznamovateľ na plotového akrobata trestné oznámenie nepodal.

Obed na účet podniku

V pondelok večer privolal mestskú políciu aj čašník z reštaurácie Friends and Rosario Ristorante na Špitálskej ulici. Príslušníkov čakal na parkovisku aj so zákazníkom, ktorý zatiaľ nezaplatil, lebo tvrdil, že má peniaze v aute, ale na parkovisku nijaké vozidlo nemal. Mestskí policajti vzali spokojného, no neplatiaceho hosťa reštaurácie na útvar, aby im tento priestupok vysvetlil a dali mu možnosť zaplatiť neskôr – do termínu, ktorý mu určili. Nezaplatil. Počas objasňovania sa ukázalo, že ten istý muž bol „obedovať zadarmo“ aj pred štyrmi dňami v Rybárskej bašte, kde sa snažil personálu vysvetliť, že nevedel, že jeho platobná karta je už dva mesiace neplatná. Oba skutky sú v štádiu objasňovania.   

 

12.8.2020 – streda:

Zmätený?

Človek sa môže bezcieľne túlať po meste, ale nie po súkromnom pozemku. Keď sa devätnásťročný mladík v stredu dopoludnia na Prešovskej ulici dostal cez plot a nezákonne sa pohyboval po viacerých cudzích pozemkoch, miestni obyvatelia zavolali mestskú políciu. Príslušníci našli potulujúceho sa mladíka na Kmeťovej ulici a pýtali sa ho, prečo vnikol na súkromné pozemky. Mladík mal hneď dva dôvody – najskôr sa vraj snažil nájsť niekoho, kto mu dá pohár vody, lebo bol smädný, potom tvrdil, že si prišiel zahrať tenis na kurte, ktorý stál na jednom z pozemkov. Keď sa ho mestskí policajti opýtali, ako chcel hrať tenis, keď je sám a nemá ani raketu, pohotovo odpovedal, že veď niekto by ho vyzval. Aj vďaka týmto nedôveryhodným a naivným tvrdeniam si pre mladého muža prišla hliadka PZ SR a jeho konanie sa ďalej objasňuje.

Stratená značka

Mestskí policajti našli na Štefánikovej triede stratenú tabuľku s evidenčným číslom motorového vozidla. Príslušník na operačnom pracovisku podľa nej zistil sedemdesiatročného majiteľa vozidla z Levíc, informoval ho o nájdení evidenčného čísla a vyzval ho, aby si pre značku prišiel. Vodič si ŠPZ-ku vďačne prevzal.

 

13.8.2020 – Štvrtok:

Nebezpečná cesta do práce

Vo štvrtok skoro ráno zastavil mestských policajtov na Kmeťovej ulici tridsaťročný muž z Nitry, aby im povedal, že pred niekoľkými minútami ho zrazilo auto. Muž išiel do práce na elektrickej kolobežke po pravej krajnici a zrazu ho odhodilo nabok a spadol na zem. Evidenčné číslo vozidla si v tom šoku nestihol všimnúť. Vedel iba, že to bolo auto červenej farby. Keďže muža po páde veľmi bolel chrbát, mestskí policajti mu na miesto privolali záchranárov. Nakoľko išlo o prípad so zranením osoby, kde vodič auta nezastavil na mieste nehody a poškodený chcel podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, mestskí policajti privolali hliadku policajného zboru. Záchranári muža previezli na ošetrenie do nemocnice, vo veci ďalej koná štátna polícia.

 

14.8.2020 – Piatok:

Psík v aute

Mestskí policajti prišli v čase obeda pred obchodný dom na Párovskej ulici kvôli oznamu o  psovi zatvorenom v aute. Na mieste však zistil, že majiteľka bola len na skok v obchode a psíka nechala v aute, ktoré bolo vychladené klimatizáciou, o čom sa sami presvedčili.

Bez brzdy

Na ulici Trieda Andreja Hlinku parkovalo auto, ktoré nebolo riadne zabrzdené a z parkoviska zbehlo kolmo do jazdného pruhu. Výrazne tak ohrozilo bezpečnosť cestnej premávky. Keďže majiteľa vozidla sa nepodarilo kontaktovať, mestskí policajti auto odtlačili späť na parkovacie miesto a aby auto opäť neskĺzlo, podložili kolesá kameňmi.

Zranený senior

V piatok prišla hliadka aj pred tržnicu, kde na ulici ležal muž. Sedemdesiatosemročný senior, z ktorého razil alkohol, bol pri vedomí. Nebol ani dezorientovaný, mal však krvácajúce zranenie na kolene. Podľa slov oznamovateľa, ktorý čakal na mieste, muž viackrát spadol a udrel si hlavu o chodník. Mestskí policajti mu preto privolali sanitku, a tá starého pána previezla na ošetrenie do Fakultnej nemocnice Nitra.

 

15.8.2020 – SobotA:

Od večera do rána

Dve hodiny po polnoci operátor pri kamerovom systéme spozoroval na monitore na Svätoplukovom námestí dvoch chlapcov, ktorí požívali alkoholické nápoje. Mestskí policajti podozrenie preverili, neplnoletých chlapcov predviedli na mestskú políciu, kde ich podrobili dychovej skúške na prítomnosť alkoholu. Štrnásťročný chlapec mal v krvi 0,8 promile a jeho trinásťročný kamarát 1,2 promile. Mestskí policajti kontaktovali zákonných zástupcov oboch maloletých. Chlapcov si prevzali ich matky, správny delikt oboch bude oznámený na príslušný útvar mestského úradu.

Zrazená srna

Zavčas ráno našli mestskí policajti počas hliadkovania na Bratislavskej ulici pri stavebninách a záhradníctve mŕtve telo zrazenej srny, pravdepodobne po zrážke s motorovým vozidlom. Mestská polícia kontaktovala miestne poľovnícke združenie, ktorého člen sa dostavil na miesto a srnu si prevzal.

Reťazová havária

Sobota bola na zásahy mestskej polície v Nitre naozaj bohatá – okolo obeda priniesla aj dopravnú nehodu. Na križovatke ulíc Štefánikova trieda a Coboriho narazili do seba tri osobné autá. Účastníci dopravnej nehody našťastie zranení neboli. Mestskí policajti na mieste zotrvali až do príchodu štátnych policajtov.

Nelegálna skládka

V sobotu popoludní išli mestskí policajti preveriť oznam občana o založení nelegálnej skládky odpadu na Podzámskej ulici. Keď prišli na miesto, štyridsaťsedemročný muž z Nitrianskych Hrnčiaroviec im ukázal videozáznam z predchádzajúceho dňa, kde je vidno, ako vodič auta s nitrianskou značkou vyhodil čierne vrece s odpadom mimo smetné nádoby. Mestskí policajti s oznamovateľom spísali záznam o podaní vysvetlenia k priestupku, zistili totožnosť držiteľa videného vozidla – bol ním muž z obce Malý Lapáš. Skutok je postúpený na ďalšie objasňovanie.

Neúspešný zlodej s veľkou podporou

Mestskí policajti dostali popoludní hlásenie, že v Dražovciach sa niekto pokúša ukradnúť drevenú lavičku z detského ihriska za kultúrnym domom. Hlásenie prišli preveriť na miesto. Oznamovateľ spísal s príslušníkmi zápisnicu a ukázal hliadke aj video s natočeným pokusom odcudziť lavičku. Na videu bolo vidieť mladého muža v bledej mikine, krátkych tmavých nohaviciach a červených teniskách, ako sa snaží lavičku vybrať zo zeme, čo sa mu však nepodarilo. Oznamovateľ sa zaviazal, že záznam poskytne polícii. Mestskí policajti podľa popisu i videa osobu o niekoľko minút našli v blízkom okolí, na ulici J. Zelenáka pri zastávke MAD. Išlo o miestneho občana, ktorý sa snažil hliadku presvedčiť, že skutok mu údajne kázal vykonať poslanec mestského zastupiteľstva a predseda Výboru mestskej časti v Dražovciach. Počas objasňovania skutku sa na mieste zhromaždilo množstvo občanov z miestnej komunity, ktorí sa snažili zabrániť objasneniu krádeže a bránili aj výpovedi zaisteného. Preto mestská polícia podozrivého muža vyzvala, aby sa ihneď  dostavil na útvar mestskej polície a podal vysvetlenie. Muž to však odmietal, keďže mal veľkú podporu okolostojacej komunity. Komunita začala vytvárať nátlak, a tak prišla na miesto aj druhá motorizovaná hliadka mestskej polície a tiež hliadka policajného zboru. Podozrivý dvadsaťdvaročný muž bol predvedený za účelom podania vysvetlenia, pri predvádzaní boli použité miernejšie donucovacie prostriedky. Po umiestnení podozrivého do služobného vozidla mestskej polície muž prestal klásť odpor a upokojil sa. Po spísaní zápisnice bol z útvaru mestskej polície prepustený. Jeho skutok sa bude ďalej objasňovať.

Strata pamäti?

V popoludňajších hodinách zavolali mestských policajtov aj na Hviezdoslavovu triedu. Pri pohostinstve Čajka nehybne ležal na zemi štyridsaťročný muž z Nitry, ktorý bol pod vplyvom alkoholu. Muž bol pri vedomí, na hlave mal navretú pomliaždeninu a tržnú ranu. Podľa jeho slov mu v autobuse prišlo zle a zrejme spadol, keď vystupoval von. Nič bližšie si však nepamätal. Odmietol dohady, že by mu zranenia spôsobila druhá osoba. Mestskí policajti mu na miesto privolali sanitku, ktorá ho previezla na ošetrenie do nemocnice.

 

Silvia Zeumerová

ilustračné foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022