Mestský ovocný sad otvoríme už túto nedeľu poobede
23. október 2018
Pri nedeľnom slávnostnom otvorení výsadby bude zasadených sto jabloní a dve oskoruše

Mesto Nitra v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa  myšlienkou mestského ovocného sadu  zaoberá už dlhšiu dobu a je pripravené na jeho realizáciu. Pri nedeľnom slávnostnom otvorení výsadby bude zasadených sto jabloní a dve oskoruše, ktoré majú symbolizovatˇ dlhovekostˇ a budú na tomto mieste ešte mnoho desiatok rokov. Druhú etapu bude mesto realizovať na jar 2019.

Aj  preto mesto pozýva rodiny s deťmi vysadiť prvých sto kusov ovocných stromov v novom mestskom ovocnom sade v Nitre. Výnimočná akcia sa uskutoční v nedeľu 28. októbra, so začiatkom o 13.00 hodine. Pre prvých sto návštevníkov máme pripravené spomienkové predmety s motívom ovocného sadu – a aj poradovým číslom výsadby stromu. Občerstviť sa môžete ovocím a ovocnými šťavami. Jeseň zvýrazní vôňa pečených gaštanov, na ktoré sa tešia aj šašovia Čimbo a Dimbo, ktorí majú pripravené bláznivé vystúpenie pre najmenších.

„Celkovo bude vysadených vyše 950 ovocných drevín, z toho vyše 550 nízkomenných stromov jabloní, hrušiek, marhúľ, broskýň, sliviek, čerešní, višní, orechov, jedlých gaštanov a 3 oskoruše, pod ktorými budú  piknikové stoly a sedenie. Výsadbu obohatí aj drobné ovocie, ako biele, červené a čierne ríbezle, egreše a lieskové orechy,“  uviedol primátor Nitry Jozef Dvonč.

„Vznikne sad, ktorý v takejto forme nemá v strednej Európe obdobu. Prevádzkovaný bude v biorežime, ktorý zohľadňuje najmodernejšie environmentálne trendy v produkcii ovocných plodín. Pre Nitranov tak vytvoríme zdroj zdravého bio-ovocia prostredníctvom momentálne populárneho samozberu a tiež ďalšiu oddychovú, ale aj edukačnú zónu, čo je plne v súlade s myšlienkou medzinárodne uznávaného trendu mestského poľnohospodárstva. Cieľom tohto inovatívneho prístupu je vybudovať komplexný a funkčný systém mestskej krajiny, ktorý prináša množstvo výhod, vrátane budovania obývateľnejšieho a udržateľnejšieho prostredia,“ dodala rektorka SPU v Nitre Klaudia Halászová.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022