Mesto zisťuje, v akom stave sú športoviská v Nitre
28. marec 2019
Samospráva dá ročne na chod športovísk dva milióny eur, ďalším miliónom podporuje šport v podobe dotácií pre športové kluby

Vyhovujúce športoviská sú základom pre to, aby sa ľudia v Nitre viac zapájali do športových aktivít. Na dnešnom pracovnom rokovaní sa na tom zhodli predstavitelia Slovenského olympijského a športového výboru s predstaviteľmi mesta a župy.

Primátor Marek Hattas a viceprimátor Daniel Balko informovali, že práve preto teraz prebieha v Nitre audit športovísk, ktorý ukáže, ako na tom mesto so svojou športovou infraštruktúrou skutočne je. Audit rovnako naznačí, ktoré štadióny a športoviská dostanú prioritne peniaze na obnovu. Niektoré, ako napríklad zápasnícka hala či atletický štadión, sú totiž už roky zanedbané.

Mesto bude riešiť aj telocvične pri základných školách, modernizovať postupne chce školskú športovú vybavenosť.

Chod mestských športovísk s energiami stojí ročne dva milióny eur. Ďalší takmer milión eur ide na šport v podobe dotácií. Cieľom samosprávy bude časť zodpovednosti za financovanie športov v krajskom meste preniesť aj na samosprávny kraj.

„Čokoľvek, čo nám od techniky prinavráti deti k športu, je pre mňa plus,“ povedal na rokovaní podžupan Igor Éder. „Aj v zahraničí je taký trend – v niektorých krajinách sú za lepšie považované práve tie školy, kde majú deti zákaz používať tablety a mobily,“ pripomenul primátor Marek Hattas. „Futbal je lepšie zahrať si naživo ako na konzole,“ súhlasil s ním Anton Siekel, prezident olympijského výboru.

Na rokovaní sa hovorilo aj o vytváraní podmienok na ďalší rozvoj športu v Nitre. Jedným z pripravovaných podujatí je Olympijský deň, do ktorého by sa ešte pred skončením školského roka zapojili žiaci škôl aj škôlok. Olympijský výbor tiež plánuje „zdieľať kalendáre“ s mestom, aby vedel o pripravovaných športových podujatiach v Nitre. „Vedeli by sme sem potom prísť aj s olympionikmi,“ povedal Siekel.

Podžupan Éder pripomenul, že je vítané, keď sa vrcholoví politici venujú športom, šport môže výrazne ovplyvniť aj prácu politikov. „Športovci sú ľudia, ktorí si vedia stanoviť cieľ, majú v sebe disciplínu a hlavne – sú to tímoví hráči.“

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022