Mesto vyzýva občanov, aby nahlásili chovy sliepok
29. január 2020
Radnica spolupracuje s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou Nitra

Radnica  spolupracuje  s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou Nitra.

 

Dôležité v rámci zastavenia šírenia nákazy  vtáčej chrípky je, aby chovatelia sliepok, ale aj iného vtáctva nahlásili stav svojich chovov.

 „Spoločne s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou pracujeme na tom, aby sme od chovateľov získali do informácie o ich chovoch a tiež to, aby ich, samozrejme, nahlásili. Situáciu nám ale sťažuje to, že samotní občania nie sú veľmi iniciatívni a fyzický súpis od domu k domu nie je reálny,“ ozrejmil aktuálnu situáciu nitriansky hovorca Tomáš Holúbek.

Ako iste viete, ohniskom nákazy vtáčej chrípky sú Zbehy, aj  preto je ochranné pásmo určené v rozsahu troch kilometrov od tejto obce. Okrem Zbehov sú v najviac ohrozenej lokalite ešte Čakajovce. Určené je aj pásmo dohľadu, ktoré je desať kilometrov od Zbehov – a týka sa Nitry a okolitých obcí:  Andač, Lukáčovce, Podhorany, Bádice, Šurianky, Jelšovce, Lehota, Alekšince, Nové Sady, Malé Zálužie, Hruboňovo, Výčapy – Opatovce, Čab, Ľudovítová, Kapince a Koniarovce.

Keďže vtáčia chrípka je nebezpečná, medzi opatreniami Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Nitra pre chovateľov (právnické aj fyzické osoby) nechýbajú zabezpečenie umiestnenia hydiny tak, aby neprišla do kontaktu s iným vtáctvom, dezinfekciu chovných priestorov, či minimalizovanie počtu ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so zvieratami.

V spomínaných lokalitách je tiež zakázaný predaj hydiny, vajec a konanie  výstav. Všetky opatrenia nájde na:  nitra.sk/zobraz/obsah/32021                   

 

Andrej Jančovič

foto: www.pixabay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022