Mesto Nitra zabezpečuje ochranné štíty zdravotníkom
3. apríl 2020
Prvých 40 masiek vyrobených na 3D tlačiarni odišlo do nemocnice na Zobore

Prvých 40 masiek vyrobených na 3D tlačiarni odišlo do nemocnice na Zobore.

Sú to jednoduché pomôcky, ktoré však majú v boji s pandémiou koronavírusu cenu zlata. Hovoríme o ochranných štítoch pre zdravotníkov.

Mesto Nitra sa začlenilo do výrobného reťazca, v ktorom sú zapojení nadšenci, vlastníci 3D tlačiarni aj väzni. Špeciálny materiál, ktorý dostaneme na mestský úrad, vozíme ľuďom po celom kraji, ktorí dokážu štíty vyrobiť na svojich 3D tlačiarňach. Následne ich skompletizujú väzni.

Hotový produkt sa dostane naspäť na mestský úrad. „My potom voláme nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam v kraji a zabezpečujeme rozvoz pomôcok zdravotníkom. Zatiaľ sme odovzdali prvých 40 štítov, ktoré išli pre Špecializovanú nemocnicu sv. Svorada Zobor. Ďalších 150 máme nachystaných na rozvoz,“ povedal Martin Dirnbach, referent pre inovácie.

Ako uvádza stránka pomoznemocnici.sk, na ktorej nadšenci organizujú získavanie týchto ochranných pomôcok pre zdravotníkov, ide o jednoduchý model, ktorý dokáže vytlačiť takmer každá domáca 3D tlačiareň.

„Na tlačiarni tlačíme úchyt, ktorý je prepojený gumou v zadnej časti. Rám je polstrovaný pre pohodlné nosenie na dlhšiu dobu. Samotný kryt je uchytený pomocou dvoch šróbov a matiek. Šrób je zapustený do modelu a matka má vytlačený držiak, aby sa dal plast rýchlo a jednoducho vymeniť za nový. Ku každému štítu posielame aj niekoľko náhradných plastov,“ napísali tvorcovia.

V čase uzávierky sa podarilo vyrobiť celkovo 11 656 štítov, do zdravotníckych zariadení rozniesli približne tritisíc štítov.

Tomáš Holúbek


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022