Mesto dostalo päťtisíc litrov dezinfekcie
11. december 2020
Tá pokryje potreby štrnástich mestských základných škôl

Tá pokryje potreby štrnástich mestských základných škôl.

 

Na Základnej škole kráľa Svätopluka v Nitre sa 8. decembra konalo kompletné čistenie školskej jedálne, ktoré iniciovala spoločnosti Kärcher. Podľa aktuálnych nariadení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva sú školy povinné utierať stoly dezinfekciou po každej skupine žiakov.

„Dodržiavame dezinfekciu všetkých plôch podľa nariadenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, napriek tomu vieme, že školská jedáleň je priestor, kde sa všetci žiaci, aj keď nie naraz, ale vystriedajú,“ hovorí Alexandra Ďurišová zo základnej školy. Aj preto škola uvítala iniciatívu spoločnosti, ktorá zároveň darovala mestu päťtisíc litrov dezinfekcie pre potreby štrnástich mestských základných škôl.

„Ide o prostriedok RM 735, ktorý je určený nielen na dezinfekciu školskej jedálne, ale má široké spektrum aktivity proti baktériám, kvasinkám a vírusom, vrátane nového koronavírusu,“ vysvetľuje Juraj Mikulášik zo spoločnosti Kärcher. Koncentrát môžu školy používať aj na čistenie kľučiek a stolov. „S jednou päť litrovou bandaskou prostriedku môžete naplniť až päťsto fliaš s pollitrovým objemom, čo využijú najmä upratovačky v školách. Dá sa taktiež použiť klasicky s mopom, ale je ešte lepšie ho využívať v aplikácii vysokotlakových čističov či podlahových automatov“ dopĺňa Mikulášik.

Školy takúto pomoc vítajú, nakoľko peniaze na dezinfekčné prostriedky veľmi zaťažujú rozpočty škôl. Mesačné výdavky nitrianskych škôl na dezinfekciu sú vyše 13 000 eur. Aj tá najmenšia zo štrnástich mestských škôl vynaloží niekoľko stoviek eur mesačne na dezinfekciu. Tie najväčšie platia mesačne sumy dosahujúce takmer 3 000 eur.

Od začiatku pandémie investovali mestské školy do dezinfekcie v Nitre 132 203 eur. Od štátu dostali refundáciu len vo výške 55 436 eur.

 

Lenka Mareková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022