Menšie deti nepovedia, že sú smädné
12. august 2019
Extrémne horúčavy nás stále trápia, potrebný je pravidelný prísun vody

Extrémne horúčavy nás stále trápia, potrebný je pravidelný prísun vody.

 

Najviac osvieži tá z vodovodného kohútika. Pri dojčatách a malých deťoch je však nutné podávať vodu pravidelne, v menších dávkach – a počas celého dňa, nakoľko drobizg ešte nevie povedať, že je smädný.

Odborníci tiež varujú, že presné a striktné určenie, kedy musí dieťa piť, je prakticky nemožné. „Príjem tekutín závisí od mnohých faktorov, napríklad od telesnej konštitúcie, ročného obdobia, fyzickej či psychickej aktivity,“ spresňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Nebezpečenstvo dehydrovania počas extrémnych tepiel je aj u starších detí, ktoré tiež, najmä v zápale hry zabudnú na to, že sú smädné. Ak už počuť zvuk sanitky, je zvyčajne neskoro. „Preto je nevyhnutné vytvoriť doma, aj v školách pre deti a mládež podmienky na to, aby mali tekutiny k dispozícii celodenne,“ dodáva úrad.

Bez vody je nepochybne v riziku každý jeden z nás, preto je nutný pravidelný príjem tekutín. Ak ste v meste, osvieženie ponúka i nitrianska radnica. „Pitná voda je v pitníkoch v mestskom parku, na Župnom a Pribinovom námestí, na pešej zóne, Na Vŕšku aj na Klokočine. V mestských fontánach nie je voda vhodná ani na kúpanie,“ uviedol hovorca Tomáš Holúbek.

Okrem fontán sú aj v tejto sezóne opäť k dispozícii osviežovače vzduchu. Na pešej zóne sú štyri, jeden je v Mestskom parku na Sihoti.

 

Andrej Jančovič

foto: www.pixabay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022