Mariánska púť na Kalvárii
16. august 2017
Počas soboty a nedele sa na nitrianskej Kalvárii uskutočnila Mariánska púť aj za účasti predstaviteľov politického, duchovného i spoločenského života

Počas soboty a nedele sa na nitrianskej Kalvárii uskutočnila Mariánska púť aj za účasti predstaviteľov politického, duchovného i spoločenského života. Program začal v sobotu 12. augusta popoludní vysluhovaním sviatosti zmierení a pokračoval večernou svätou omšou, ktorú viedol veľprepošt Mons. Štefan Vallo. Program púte vyvrcholil v nedeľu 13. augusta, keď pred tisíckami veriacich celebroval omšu nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák.

Samotný zvyk púte siaha do 18. storočia, kedy nitriansky biskup Ján Gustíni zaviazal obyvateľov Nitry listinou z 20. decembra 1765, aby sa každoročne 15. augusta uskutočnila procesia na sviatok Nanebovzatia Panny Márie pod vedením mestského farára a tiež tradíciu, že slávnostné bohoslužby na Kalvárii vedie nitriansky biskup.  

Mariánska púť sa  tomto období v Nitre  koná viac ako 250 rokov, úcta k Panne Márii má však ešte dlhšiu tradíciu, ktorá bola medzi veriacich etablovaná prostredníctvom prvých kresťanských misionárov už počas obdobia Veľkej Moravy.

 (j)  


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022