Kino Palace sa dočká obnovy. Vypísaná je už súťaž
27. jún 2019
Návrhy môžu záujemcovia odovzdávať do 3. septembra

Návrhy môžu záujemcovia odovzdávať do 3. septembra.

 

NITRA. Mesto vyhlásilo architektonickú súťaž na rekonštrukciu kina Palace. Súťaž je vyhlásená tu: http://2021.sk/project/kinopalace.

Návrhy môžu záujemcovia podávať do 3. septembra. Pre všetkých záujemcov – architektov, ktorí zvažujú zúčastniť sa súťaže, otvoríme dvere bývalého kina Palace na verejnú obhliadku 1. júla a 31. júla o 13. hodine.

Predpokladané investičné náklady sú 1,5 milióna eur bez DPH.

Cieľom súťaže je nájsť najvhodnejšie riešenie pre využitie niekdajšieho kina, ktoré postavili v rokoch 1925 – 1926.

Účel rekonštruovanej budovy má byť odlišný – z bývalého kina vznikne multifunkčná sála so zázemím, kaviareň a priestor pre workshopy. Sála bude zameraná hlavne na scénické umenie, hudbu a vizuálne umenie.

Objekt sa po rekonštrukcii má stať novým kultúrnym bodom na mape Nitry. Obnovenie budovy bude mať ale aj príjemný ‚vedľajší‘ efekt.

„Naštartovaním obnovy bývalého kina Palace plníme ďalší sľub, a to je oživovanie pešej zóny,“ povedal primátor Marek Hattas. „Chceme tu zriadiť modernú, špičkovú multifunkčnú sálu, ktorá bude slúžiť umeniu. Od otvorenia tohto kultúrneho stánku nás delí ešte niekoľko rokov, no urobili sme prvý, veľmi dôležitý krok,“ hovorí primátor.

Projekt na rekonštrukciu kina Palace pred pár rokmi existoval, prepadlo mu však stavebné povolenie. „Stáli sme pred dilemou, či ísť do obnovovacieho procesu šesť rokov starého projektu, ktorý nemal takmer žiadnu architektonickú hodnotu. Nakoniec sme ale vynaložili snahu, aby sme presadili súťaž, pretože sme videli potenciál, ako priniesť do zákazky určitú kvalitu a dať príležitosť aj renomovaným architektom,“ vysvetlil poslanec za Staré mesto Erik Král.

Mesto následne pripravilo verejné obstarávanie na organizátora súťaže, ktoré vyhrali architekti z ateliéru 2021.

Poslanec Král navyše upozorňuje, že napriek tomu, že od roku 2013 náklady na stavené práce išli výrazne hore, súčasná podoba projektu je aj po započítaní značnej finančnej rezervy na podobnej cenovej úrovni. Pritom súčasná podoba projektu má ambíciu byť architektonicky kvalitnejšou a využiť technologicky náročnejšie postupy.

Budova bývalého kina Palace nie je národnou kultúrnou pamiatkou, no nachádza sa v pamiatkovej zóne, má pamiatkovú hodnotu a patrí medzi pamätihodnosti Nitry.

Autorom kina je významný slovenský architekt Fridrich Weinwurm. V druhej polovici 20. storočia však objekt prestavali a pôvodný rukopis autora sa vytratil. Návrh by sa mal s touto situáciou vhodným spôsobom vyrovnať.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022